| WayhaughtK a întrebat:

Pot sa slabesc in timp ce fac exercitii pentru masa musculara?
Sau trebuie mai intai sa slabesc si apoi sa ma concentrez pe muschi?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Slabim non stop, faza e cate calori bagam in noi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți și, și.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poți, dar fi atent aici. Dacă alergi ca nebunul pe banda și bicicleta și faci și exerciții pentru masa musculara nu ajungi nicăieri adică o sa slăbești dar și toți mușchii pe care ii pui, ii dai jos. Dacă ești supraponderal eu îți recomand mai întâi sa slăbești. Dacă ai putina burta poți face exercitii pentru masa musculara și sa reduci numărul de calorii (in caz ca consumi peste 2000), iar în acel număr sa consumi multe alimente care oferă multă energie și proteine etc. Pe lângă grupele de mușchi pe care le lucrezi îți recomand la fiecare antrenament sa faci abdomene, în diferite moduri (la paralele, la planul înclinat, plan drept) si dacă vrei poți sa pui/legi greutăți

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa faca "abdomene" la fiecare antrenament? Abdomenul tot o data pe saptamana, maxim de 2 ori se lucreaza. Si nu cu abdomene, ci cu exercitii mult mai bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, fa ce vrei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca EU fac ce vreau, am in *** peste 10 ani de sala.

Cred ca ma confunzi cu ala care a pus intrebarea, eu voiam doar sa-ti corectez prostia de raspuns.

| LimitBreaker a răspuns:

Conteaza sa bagi mancare buna (nu produse cu 100 igrediente si eviti zaharul cat mai mult posibil).
Exercitii e bine sa mai schimbi, sa bagi de toate.
Exercitii de masa inseamna forta si alea tip cardio inseamna rezistenta (stamina). Toate slabesc daca nu bagi snacks-uri si dulciuri in loc de mancare normala.
La calorii nu-ti face griji ca atuci cand faci exercitij arzi mai mult.
Evita sa mananci des si nu fe lasa prostit de lumea careti zice ca trebuie sa mananci 3 mese pe zi. Recomand un interval de maxim 8 ore in care sa mananci (chiar si mai putin, 4 ore) dar sa fie zilnic intre aceleasi ore, ca in timpul in care iei pauza intre mese corpul tau arde grasimile. Ketogenic diet de exemplu, dar conteaza mult ce mananci. Exista tutoriale speciale pe Youtube.

| Andreeaioan115 a răspuns (pentru LimitBreaker):

Daca mananci 3 mese si 2 gustari (sanatos) nu slabesti?

| aXy99 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Depinde cate kcal au acele mese si gustari si cate kcal arzi in ziua respectiva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Eu am slabit cu 4 mese si 2 gustari sau chiar 5 mese si o gustare.
Si nu vorbim de 1-2 kg ci de 18kg.

| Fxsol a răspuns:

Dacă vrei sa slăbești in grăsime și să iei greutate in masă musculară trebuie să fii în deficit caloric care să-ți poată arde grăsimea și să-ți ofere destulă proteina pentru dezvoltarea mușchilor

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fxsol):

Nu ai cum sa slabesti in grasime si sa iei in masa musculara, mai documenteaza-te.

Pentru masa musculara NU e suficienta proteina, trebuie sa fii in surplus caloric.

| LovelyWolf a răspuns:

Dacă te apuci de slăbit, atunci pierzi din masa musculară dar eu iti dau un sfat: dacă vrei sa slăbești cumpărați aminoacizi cu continut BCAA si tu cand slăbești nu vei pierde din masa musculară si vei fi mai detaliat fizic apoi poti trage de fiare