| Sergiu3210 a întrebat:

Daca eu am ceva grasime pe mine, nu foarte multa si ma antrenez pentru masa musculara, insa in acelasi timp mananc moderat ca sa pot sa slabesc, in final voi reusi sa dau grasimea jos si sa am muschi? Sau trebuie sa le fac pe rand, sa slabesc prima data si apoi sa ma antrenez pentru masa musculara?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu poti sa pui masa musculara si sa slabesti in acelasi timp.

Cand pui masa musculara esti in SURPLUS caloric (daca mananci moderat, poti sa faci 30 de ani de sala ca nu pui masa musculara), cand slabesti esti in deficit caloric (aici mananci "moderat", cu putini carbohidrati, etc.).

Fa-le pe rand! Ori slabesti, ori pui masa musculara (si mananci serios, chiar si cat o familie de 4 persoane).

| siriusblack98 a răspuns:

Ideal ar fi sa ajungi la greutatea optima/dorita si apoi sa te apuci de cresterea in masa. Nu uita, ai nevoie de minim 2g/kg de proteina zilnic.

| Jouliete a răspuns:

Am gasit un link care te-ar putea ajuta, acu am aflat si eu https://gymbeam.ro/blog/pot-transforma-grasimea-in-muschi/