| lBroken69 a întrebat:

Poţi să te opreşti din înălţime dacă faci exerciţii pentru:
-biceps
-triceps
-abdomen
-Genoflexiuni(simple,fără bară pe umeri, sau greutăţi în spate)

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Posibil dar nu 100% sigur! De ce? Pentru ca hormonii de crestere se axeaza mai mult pe cresterea in masa nu in inaltime, dar si asta depinde de la o persoana la alta! Bafta!

| lBroken69 explică (pentru lpavel):

Am 14 ani si jumatate, iar in ultimii 2 ani am crescut 1-2cm,si m-am gandit ca e o perioada de stagnare, in care trebuie sa te dezvolti mai mult, dar nu as vrea sa raman la inaltimea asta 1, 66m.

| lpavel a răspuns (pentru lBroken69):

Inaltimea mai depinde si de parintii tai cat sunt de inalti dar si de tine, ce faci, cum te alimentezi, cat dormi etc! Sportul ajuta cresterea DAR nu acest sport! Acest sport ori il stopeaza putin, ori nu afecteaza si cresti normal! Cum am zis si mai sus nu se stie sigur! Dar la varsta ta daca ai inaltimea asta atunci poti sa stai linistit, pana la 18 ani sigur vei mai creste 4 cm, iar 1, 70 e OK, eu sunt adult si am 1, 68 si nu ma plang, m-am obisnuit, acum nu stiu daca a fost de la fiare dar numai atat am crescut si nu sunt singurul asta ma linisteste happy

| lBroken69 explică (pentru lpavel):

Fac fotbal de performanta de 3 ani.Sunt cat tata de inalt, iar pe mama am depasit-o cu aproape un cap, la fel si pe bunicii din partea ei.

| lpavel a răspuns (pentru lBroken69):

Atunci nu vei creste mai mult de 1, 68 sau maxim 1, 70!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vad cum ar putea influenta sportul la nivel genetic inaltimea