| Amagas a întrebat:

Exercițiile de genul Flotări, Exercitii pentru Triceps, Exerciții pentru spate, Exerciții pentru abdomen și Exerciții pentru picioare fără greutăți pot afecta creșterea în înălțime? Eu am 13 ani și în primul rând nu știu dacă e bine sau recomandat să fac așa ceva.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exercitiile cu greutati afecteaza cresterea copilului deoarece inhiba hormonii de crestere.
la 13 anisori este recomandat sa faci un sport care sa te ajute sa te dezvolti snaatos si armonios, stimulandu-ti hormonii de crestere.
Copilul de mai sus bate campii, ca-i oricum prea mica sa stie el ceva.

| Amagas explică (pentru Violleta2022):

Dar flotarile, Genuflexiunile, abdomene și tractiunile afectează?

| Ilincoana a răspuns (pentru Amagas):

Si mersul la sala te ajuta...mersul la sala tot ca sport se pune iar exercitiile pe care le-ai mentionat se pun tot ca sport...nu trebuie neaparat sa te portezi sa-ti placa fotbalul, handballul si celelalte. E perfect ce faci tu

| Ilincoana a răspuns (pentru Ilincoana):

Fortezi*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amagas):

Poti face orice exercitii doresti, mai putin lucurl cu greutatile.

| RoCkKiD a răspuns:

E vrajeala, exercitiile nu afecteaza cresterea, nu stiu de unde a ajuuns mitul asta la romani.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu afecteaza nimic.
Poti sa practici inot, o sa te dezvolti frumos!

| Ilincoana a răspuns:

Exercitiile de genul asigura resterea in masa musculara si greutate, cresterea in inaltime, nu.