| Cosmin3926 a întrebat:

Puterea mainii(spre exemplu de a arunca ceva tare sau de a ridica ceva cu usurinta) depinde mai mult de biceps sau de triceps?

3 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Și și și și de antebraț și de umeri.

| aXy99 a răspuns:

Depinde in principal de umar laughing
Dar si de spate, biceps, triceps, antebrat...de multi muschi.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Puterea ta funcțională depinde în mare parte de toți mușchii tăi din corp, inclusiv de articulații și oase, dacă vrei să tragi intervine mai mult bicepsul, spatele dar și umărul, iar ca rol de împins, pieptul spatele și umărul, însă la mișcări funcționale mușchii nu pot fi izolați.