| valeeExpress a întrebat:

Rafael Nadal, inainte de Roland Garros era pe locul 4 ATP. A castigat turneul, iar acum este pe 5, iar Ferer pe 4, Nadal ramanand cu acelasi numar de puncte. Acelasi lucru i s-a intamplat si Mariei Sharapova care era pe 2 si acum e pe 3 si a ajuns in finala, iar Azarenka nu. De ce?

Răspuns Câştigător
| Janek21 a răspuns:

Clasamentul ATP este bazat pe rezultatele din ultimiii doi ani din competitie. Atat Rafael Nadal cat si Maria Sharapova au fost accidentati si au lipsita undeva in jurul a 6 luni. Isi pierd locurile pentru ca acel "gol" de puncte cauzat de accidentarile lor nu poate fi acoperit. Abia la sfarsitul anului, inceputul anului viitor vor compensa prin munca depusa acum si in clasament.