| BadResonance a întrebat:

Sa incep cu inceputul. Cum pot sa alerg mai repede si sa am o rezistenta mai buna. Daca as alerga o ulita de 340 m de vreo 4 ori pe zi ar ajuta? Iar pe saptamana sa tot cresc numarul? Va roooog... HEEEEEEELLLPP MMMMEEEEE!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru rezistenta te-ar putea ajuta numai daca ai alerga ulita aia de 4 ori una dupa alta, fara sa te opresti. Asta pentru inceput si pe urma sa cresti distanta. Cel mai bine e sa alergi dimineata devreme sau dupa amiaza, dupa ora 4.
Pentru viteza, dar si pentru rezistenta te ajuta mult sa alergi pe un teren in panta. La viteza e mai putin importanta lungimea pasului, decat viteza cu care iti misti picioarele, asa ca e mai bine sa faci pasi mai mici si repede, decat pasi mai mari si sa te misti greu, deci trebuie sa faci atentie si la chestia asta.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ca sa ai performante, trebuie si mult antrenament, deci cat mai mult alergari pe ulita sunt bine venite.

| Nickname1890 a răspuns:

Lol nu e chiar atat de simplu.

In primul rand ai nevoie de alergari lungi constante intre 30min si 1 ora. Unde apuci iesi si alergi la un ritm constant.

Dupa aia poti sa iti folosesti "ulita" pentru a face sprinturi de 340m. Te duci in sprint pe toata lungimea si te intorci mers, faci asta de 5-6 ori intr-o singura zi urmata de 15 min alergare usoara. Asta faci DOAR 1 data pe saptamana.

Dupa aia mai trebuie sa faci alergari usoare de 20-30 min pentru refacere

Si alergari mai lungi in zona pragului anaerobic deci intensitate medie spre mare.Cat sa simti disconfort dar sa poti sa mentii ritmul perioade lungi. Asta faci cam 30-40min o data pe saptamana.

acum le alternezi un antrnenament mai greu cu o zi de refacere cu alergare usoara de 20min si 1 sau 2 zile pe saptamana libere complet.

In o luna ar trebui sa vezi rezultate zdravene.

| fuzzer a răspuns:

Succesul,consta in munca. Daca nu muncesti niciodata nu vei avea rezultate pe masura.Deci asta iti spun si eu tie:Munca, munca si iar munca.Antrenament,exercitii de tot felul.Toate ajuta, chiar si o alimentatie sanatoasa.Mult succes!

| VladGH a răspuns:

340 de metri este o nimica toata, tie iti trebuie rezistenta nu primblare. Ca sa faci o rezistenta buna trebuie sa fugi macar de la inceput 20 minute fara sa te opresti, apoi incetul cu incetul maresti timpul. Adica fugi usor, cind ajungi sa poti fuge 2 ore fara sa te opresti, asigurate ca ai destula rezistenta.

| GigiManivela a răspuns:

Da, va ajuta. Te antrenezi constant. Incepi cu rute mai mici, apoi din ce in ce mai mari. Ori iti pui tu un target cat sa alergi, ori, alergi pana obosesti, de 2 ori pe zi si o sa vezi ca in timp o sa ai o rezistenta din ce in ce mai buna.