| Cherciumihai a întrebat:

Să zicem că joacă două echipe de fotbal și eu țin cu una din ele iar apoi câștigă aia cu care țin eu.
Pe mine cu ce mă avantajează?
Nu vă supărați... vreau să găsesc și eu bucuria în jocul ăsta fotbal.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Este vorba de sentimentul de apartenenta la grup. Unii vor sa castige clubul lor, partidul lor, religia lor, tara lor, etc. Altora pur si simplu nu le pasa.

| relian a răspuns:

Matwerial, nu cistigi nimic, doar sufleteste cum zic oamenii sa te simti bine.
Oamenii se ataseaza de multe chestii, de alti oameni, de animale, de obiecte, si de nume, de o sigla, asa cum e cazul de fata, de sigla unui club, sau de un om care joaca la acel club, sau de o marcxa de masina etc.

Acest atasament este ceva normal, respectivul om are ceva sentimente pentru acea atasare, de acolo si bucuria de care tu intrebi.

Te bucuri si cand cineva din familie stiu si eu si-a gasit un job, sau s-a casatorit, ori alte chestii de g enul asta, la fel astea pe tine nu te avantajeaza material cu nimic, dar te gidila acolo la suflet cum zic oamenii laughing

| relian a răspuns:

Sa te ateasezi de cineva, de ceva, trebuie sa iti placa, daca nu-ti place, atunci nu vei simti nimci, nici nu vei intelege laughing asa cum intrebi tu pe aici.
Tu no sa gasesti bucuria asta in jocul de foatbal, pentru ca nu iti place fotbalulul.
Cum am spus o persoana, un nume, etc, dec lanseaza in capul unui om o anume placere, sau respingere, dupa caz.
Daca iti creeaza placere, atunci ai bucuria de care intrebi. Daca esti indiferent sau ti se pare respingator acel lucru, atunci nu ai sentimentul de bucurie, esti indiferent, sau poti sa ai sentimeht de respingere cum am spus.

| minrest a răspuns:

Sigur, la inceput persoana trebuie sa inteleaga jocul, fazele de gol, atacul, apararea. In a doua faza, persoana prefera un anumit tip de joc, un jucator, o echipa. Iar in a treia faza, cand tine cu un club, persoana primeste, pe langa placerea pe care i-o provoaca jucatorul si echipa preferate pe moment, o proprietate simbolica asupra jocurilor si rezultatelor clubului in timp, chiar daca pe atunci erau alti jucatori si se juca altfel. Persoana care e fan al unui club obtina o legatura cu toata istoria si activitatea clubului, toate acestea au fost facute de ''ai nostri''. Sa imi spui daca ai inteles, si daca vrei clarificari.

| TheGentleman a răspuns:

Economic, din taxele plătite de club la bugetul local;

Ești respectat oriunde în lume, dacă ții cu o echipă performantă.

Multe alte lucruri, în plus sentimentul că i-ai împins de la spate spre victorie.

Cred că ești egoist, la cum pui problema

| minrest a răspuns (pentru TheGentleman):

Castigi economic, daca tii cu o echipa, pentru acea echipa plateste taxe la bugetul local? Platea acelasi taxe oricum, si in plus nimeni nu sta sa se bucure pentru orice mica taxa se aduna bugetul local. Esti respectat daca tii cu o echipa performanta? Oricine poate tine cu orice echipa, toata lumea stie ca nu ai facut nici un efort ca sa tii cu o echipa, asa ca nimeni nu te respecta in plus pentru echipa cu care tii. Multe alte lucruri? Ma rog, daca or fi ca astea doua...

| Ilovedinero a răspuns:

Știi. poate pur și simplu nu îți place fotbalul sau n-ai găsit echipa cu care sa ții.Cand te bucuri ca echipa ta preferata a câștigat un meci e o senzație de neexplicat.In timpul meciului ești cu sufletul la gura în timpul liber ești cu sufletul la echipa.E chestia la mine ca știu și cum se simt jucătorii după victorii ca și eu am făcut fotbal vreo 3 ani și încă mai joc dar ocazional, la o ieșire cu grupu. Trebuie sa simți jocul și dacă mergi și în tribune mai ales la un meci când joaca Dinamo, ori la handbal ori la fotbal, o sa simți atmosfera, o sa simți solidaritate și frăția, e super.

| Davyd2001 a răspuns:

Simplu, nu câștigi nimic, și eu m-am gândit la lucrul acesta, când joci tu este altceva, plus ca este sănătos să faci mișcare, dar nu ai niciun beneficiu ca echipa x sau y a câștigat, ei câștigă bani, pe noi nu ne încălzește cu nimic

| Ellie2emma a răspuns:

Depinde de persoana, fiecare are placerile lui pe care probabil alții nu le înțeleg. Probabil nu este pentru tine fotbalul. Mie îmi place și sincer nu stiu cum sa îți răspund la întrebare, pur și simplu ma bucurhappy

| Cherciumihai explică (pentru Ellie2emma):

De jucat, îmi place să mă joc eu însă aici nu înțeleg dacă câștigă echipa cu care țin eu ce căștig? Mulțumesc de răspuns