| bobyy a întrebat:

Sal as vrea sa fac patratele, in cat timp le-as face daca as face exercitii? 2 sap 3 cat?

Răspuns Câştigător
| johnstone a răspuns:

Majoritatea persoanelor au deja muschii abdominali destul de bine formati doar ca acestia nu se vad din cauza stratului de grasime ce-i acopera. In prima faza iti trebuie un plan nutritional care sa-ti permita sa scazi procentajul de grasime. Ca sa stii de unde pleci si unde ajungi trebuie sa faci o analiza corporala (se poate realiza si cu un cantar cu impedanta biolectrica) care iti va indica procentul de body fat. Corpul tau va decide in prima faza de unde "trage grasimea". O estimare corecta se face in functie de varsta, sex, greutate... Parerile de mai sus mi se par neconcludente. Alimentatia este pe primul loc. Elimina treptat carbohidratii din alimentatie si mergi pe 4 antrenamente de cardio (tip HIIT) / saptamana. Trebuie sa faci corpul sa acceseze depozitele de grasime si asta o va face (ATENTIE!) doar prin exercitii cardiovasculare si nu exercitii abdominale.
Recomand sa iei 2g de carnitina cu 45-60 minute inainte de fiecare antrenament si un supliment de crom o data cu una dintre mesele principale.
Rezultatele se vor vedea in timp...

17 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Patratelele in primul rand nu se fac in saptamani ci in luni.

In al 2-lea rand patratelele tin mai mult de dieta decat de antrenament si exercitii

| alexs99 a răspuns:

Poti face patratele dupa 2-3 luni de exercitii, cu conditia insa sa le combini cu o alimentatie sanatoasa.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Poate dura si ani de zile, daca ai 50 kg cu tot cu un sac in spate, poti face si intro luna

| Maxim96 a răspuns:

1 luna

| Birlik65 a răspuns:

3 cu siguranta! Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Birlik65):

Alt copil mic

| Birlik65 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai mare da, dar mai mic decat tine nu cred baiatu'...stai in banca ta, cunosc element care in 3 saptamani avea inceput de patratele taticu'...hai la mai mare!winking

| Wehes a răspuns (pentru Birlik65):

Avea inceput de patratele fiindca o fi, fost vreun slabanog de Ectomorf care avea deja patratele. Unul care are strat adipos nu cred ca face in 3 saptamani, deci gandeste inainte sa dai un sfat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Birlik65):

Da, pentru ca avea metabolism rapid, eu cunosc care nu fac DELOC abdomene si au patratelele perfect vizibile.

Patratelele se fac cu alimentatie, nu exercitii.

p.s. : am 26 de ani, cati ani ai de zici ca nu esti mai mic decat mine?

| Birlik65 a răspuns (pentru Cosmin86):

48 tati..si..."Patratelele se fac cu alimentatie, nu exercitii." nu mai spune la nimeni chestia asta, sa-ti spun si de ce...pur si simplu vor rade de tine..cum sa se faca "patratele" cu alimentatie? Nu faci sport, nu ai nici macar o jumatate de patrat pe tine laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Birlik65):

Orice slabanog are patratele fara sport

Ia si documenteaza-te :
http://www.culturism.ro/......domen.html

Si vezi pe ORICE site de culturism/fitness sau vorbeste tu cu ORICE INSTRUCTOR de fitness si o sa-ti zica ca mine.

Rad doar COPIII MICI paraleli cu sportul, retardatii aia firavi care fac sute de abdomene crezand ca asa fac patratele.

Si tu nu ai 48 sigur, esti doar un copil mic, care face sute de abdomene pentru patratele si are pretentia ca e sportiv.

Patratele NU inseamna muschi, inseamna sa ai indicele de grasime sub 10 %, ATAT, ORICINE are patratele, trebuie doar sa el faci vizibile

| Birlik65 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok..cum spui tu..si referitor la varsta, intreaba si tu adminul de contul meu, oricum as vrea sa mai am anii tai baiete, plus ca la 48 ai mei chiar nu ma mai intereseaza sa mai fac sport. ceva lejer da,dar patratele? nah i dont think so, daca mai ai chef de cearta poti continua, eu aici ma opresc, chiar nu am chef sa dau apa la moara pietrelor, asta ca sa fiu finut si sa nu zic bolovanilor.te pupa tata pe portofelwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Birlik65):

Nu se cearta nimeni, doar iti contraziceam aberatile

p.s. : chiar si copiii mici invata multe de la mine, vezi ca sunt printre primii utilizatori, cu 99 % din raspunsuri la sport si nutritie, multi si-au schimbat corpul luand in considerare sfaturile mele

o zi buna si mai citeste, patratelele NU se fac prin sport

| aLeXaNdru145 a răspuns:

In cateva luni, sau in cativa ani big grin
desigur sa ai alimentatia corecta, si sa faci cardio big grin

| amPH a răspuns:

Depinde cat de repede desenezi.

| king12345 a răspuns:

6 luni