| xt9000 a întrebat:

ce varsta trebuie sa am ca sa pot conduce un scutar cu pedale prin oras fara sa fiu amendat.

Răspuns Câştigător
| Dragotta a răspuns:

18 ca acum iti trebuie si carnet nu te lua dupa alti daca nu vrei sa fi amendat

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca scuterul respectiv se incadreaza la categoria moped (daca are CC sub 50 cmc, motor de cel mult 4 kw si viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h). Trebuie sa ai cel putin 16 ani si sa fi absolvit un curs de legislatie cu certificat de absolvire iar scuterul sa fie inregistrat la primaria localitatii de domiciliu. Numai bine!

| GodBlessYou a răspuns:

Daca e sub 50cm2 atunci trebuie sa ai actele pentru scuter, sa fie inscris. Daca e peste 50cm2 dar sub 125cm2 atunci trebuie sa ai mimim 16 ani, daca e peste 125 cm2 trebuie sa ai 18 ani...

| ellapyssy a răspuns:

16 ani

| mebossvlad a răspuns:

Pai. daca esti mic si ai vreo 10-13 ani poti conduce un scuter dar mai mic pentru copii de la 17 18 ani poti sa iti iei carnet si sa conduci ce scuter vrei si ce masina vrei plzz fundita!

| dana_8781 a răspuns:

Daca vrei sa te duci cu orice masina sau scuter sau motor si asa mai departe daca ai 16 sau 17 ani te poti duce sa iei carnetul dar poti sa conduci prin oras numai masini de copii si cu viteza maxim 50 sau 60 la orabig grin...credema pe cuvant am o prietena care este la fel ca tinebig grin:p