| ForeverWarrior a întrebat:

Sall.Eu ma antrenez de un an si am rezultate.Eu lucrez asa
Luni:Spate-piept
Marti:picioare, lombari
Miercuri:biceps-triceps
Joi:Umeri-trapez
Vineri:Antebrat-abdomen
Intrebarea mea este cum sa aranjez zilele miercuri-joi-vineri? asa cum sunt sau trebuie schimbate intre ele pentru a evita supraantrenamentul si pentru a lucra la capacitate maxima toate grupele? Multumesc!

10 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Luni nu este bine deloc! Lucrezi doua grupe mari si nu e bine.Trebuie sa lucrezi o grupa mare cu o grupa mica ca de exemplu piept cu biceps sau spate cu triceps.NU 2 grupe mari! Este foarte bine cum ai in rest programul.Incearca sa pui spate cu triceps si piept cu biceps.Sa lucrezi luni biceps si piept iar miercuri spate cu triceps de exemplu sau invers piept cu triceps luni si miercuri spate cu biceps.

| FitMonkey a răspuns:

Nu se lucreaza 2 grupe mari intr-o zi.

| WebEye a răspuns:

Frate asa lucrez si eu buna alegere in sfarsit vad si eu un om original care nu se ia dupa toate prostiiile de pe net, eu sincer m-am gandit singur la asta.Ok revenind la tine ar fi bine sa iti faci un abonament la sala sa poti merge zilnic adica 6 zile pe saptamana si poti lucra asa:
LUNI:Biceps, triceps(eu fac si antebrat)
MARTI:Spate Piept
Miercuri:Abdomen, Picoare(eu fac si umeri)
JOI:Ca si Luni
Vineri:Ca si Marti
Sambata:Ca si Miercuri

happy eu zic ca e mai bine asa, As dori sa te intreb ce rezultate ai si in cat timp?

| ForeverWarrior explică (pentru WebEye):

Am inceput in la inceputul noiembrie 2011.La inceput aveam 61kg 188 cm aproape 17 ani.Am facut o luna de box dupa care m-am lasat si am inceput culturismul si de atunci tot fac.Acum am in jur de 74 kg aproape 18 ani si se vad rezultate si pana acum am facut doar acasa dar din 15 luna asta vreau sa ma duc la sala.Luni,miercuri si vineri termin cu 5:30 de dat la sac.Tie cat timp iti ia un antrenament 1 ora jumate? si tu ce progrese ai?

| WebEye a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Pai mie imi lua in jur de 1 ora jumate 2 ore in fiecare zi sa termin tot ce a mde facut, programul meu? pai tilam zis mai sus eu fac pentru fiecare grupa de muschi cate 4 exercitii a cate 4 serii fiecare, sincer eu am fost in vara la sala deci 3 luni, apoi am renuntat pentru ca a intervenit ceva plus ca a venit iarna si sala era cam departe de mine si mno sti ca iarna nai nici un chief.
eu am 170cm 66kg si am 16 ani, dar sincer sa fiu eu in afara de acele 3 luni de sala eu n-am facut sala in viata mea si totusi am 40cm in biceps si 110 in piept.Si eu sunt uimit cum de am ajuns la performanta asta acasa, ca nici acasa nu facem nu stiu ce dar asa sunt eu din nastere mai barosan, PS nu sunt gras am 75 in talie happy, Si ma gandesc ca de luna asta sa ma reapuc de sala happy Apropo ai luat ceva suplimente? sau nai luat nimic?

| hibrid112 a răspuns (pentru WebEye):

Grupele mari nu se fac cate 2! Faci degeaba e total gresit sa pui spate cu piept. Total eronat poti pune spate triceps, piept biceps sau invers oricum e mai bine decat spate, piept

| ForeverWarrior explică (pentru WebEye):

N-am luat suplimente

| Cosmin86 a răspuns (pentru WebEye):

"Pai mie imi lua in jur de 1 ora jumate 2 ore in fiecare zi sa termin tot ce a mde facut", si asta nu ti-a dat de gandit ca te antrenezi prost si sa schimbi?

Ia incearca sa te antrenezi intens, adica dupa 45 de minute de antrenamnet sa cazi lat.

4 sedinte a cate 45-60 de minute ( deci MAXIM 4 ore / saptamana ) e SUFICIENT.

| sebi15 a răspuns:

Mie unul mi se pare ca e cam ciudat sa faci piept cu spate care sunt grupe marii

| killeros a răspuns:

Eu zica ca este ok programul tau (acum tu stii cat de mult te solicita ) poti sa mai adaugi sambata exercitii cardio gen: alergi putin pe banda + sapte+piept+restul cate o repatare legate 3 serii cu pauza de maxim 5 min!