| FortaSteaua2012 a întrebat:

Am o problema : mi-am facut un program pentru exercitii fizice. Am lucrat ieri la picioare. Am zis sa nu fac multe pentru ca corpul meu nu era obisnui. Am facut 4 serii a cate 10 ridicari pe varfuri cu haltera in mana si 4 serii a cate 10 genuflexiuni cu haltera in spate. Vi se pare mult pentru primul " antrenament"? Acum am o febra musculara ingrozitoare : umblu pe varfuri.

12 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Intr-adevar corpul ne fiind obisnuit era normal sa faci febra puternica, eu fac dupa 2 ani de culturism 140 de kg(ultimul set) 10-14 repetari la primul set cu 40 de kg fac 30 repetari(aproximati cateodata exact 30 de multe ori mai multe de 30), dar daca ai febra, hranestete binesi apoi dormi suficient, sa poata corpul sa se refaca, si nu nu ai facut foarte mult pentru prima data, e foarte bine ai lucrat suficient.Succes!

| Mozurov a răspuns:

Ca sa eviti febra musculara fa incalzirea inainte de a incepe antrenamentul.Iar pentru a scapa de febra musculara, trebuie sa depui un efort mai mare sau egal cu cel depus de la care a rezultat febra musculara.De asemenea ca sa scapi de febra ia o aspirina si mananca putina ciocolata.Antrenamentul tau mi se pare ok, nu este deloc prea mult.

| Parker a răspuns:

Aspirina pentru febra musculara + dupa fiecare antrenament faci sarituri din coarda sau alergari/bicicleta pentru oxigenarea muschilor.
Si, pe cale logica, cand lucrezi cu greutati mari, incearca sa faci o serii crescatoare.( adica prima cu mai putine kg si apoi cat mai multe )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Parker):

Pentru oxigenarea muschilor? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Devyd a răspuns:

Nu,febra musculara ai apropae de fiecare data cand te trezesti a doua zi dimineata dupa ce ai fost la sala, sau ai tras din greu.
Si depinde ce haletere ai ridicat, nu ridica greutati mai mari de cat masa ta.

| FortaSteaua2012 explică:

Nu-i problema. N-am fost la sala am facut exercitile acasa. Haltera este improvizata de mine si are aproximativ 5 kg.

| MyhayB a răspuns:

Salut!
Pentru exercitii facute in casa programul tau arata ok, nu este in nici un caz mult. Febra musculara este absolut normala si o sa ai mai ai dureri musculare cel putin o zi- doua.
Programul fa'l astfel incat sa lucrezi toate grupele musculare in decurs de o saptamana. Rezultatele nu or sa fie mari dar cateva luni poti incerca sa lucrezi in casa. Dupa, iti sugerez sa iti faci abonament la o sala pentru ca te vei plafona.

| FortaSteaua2012 explică (pentru MyhayB):

Am program samptamanal si lucrez la toate grupele de muschi.