| YokoLoko a întrebat:

Sall TPU,
Are ceva daca iau 2tipuri de proteina sa le combin, de ex. as combina on 100% whey de la optimum nutrition on si sa iau 1-2 cupe dimineata pe stomacul gol, iar dupa antrenament sa iau alt tip de proteina dar cu mai putina proteina din zer si multi carbohidrati( recomandati-mi una)..sau invers carbo. dimineata si proteina din zer dupa antr., ce ziceti functioneaza? si cum ar functiona mai bn...care a incercat sa imi zica si mie daca a avut rezultate.Helpbig grin...Precizez ca am 22 de ani 70Kg si inaltime 1, 76..si de aceea vreau sa mai castig masa musculara si sa ajung cam p la 80 kg daca se poate.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Lasa proteina 2 cupe dupa antrenament si in rest mananca bine
in zilele de pauza intre mese bagi cate 1 cupa. este de ajuns. ala este un supliment, nu inlocuieste sursele naturale de proteine.
daca mananci cereale cu lapte dimineata, baga 1 cupa acolo, baga restul meselor cum trebuie si dupa antrenament inca 2 cupe si e gigea. cresti in masa incet dar CALITATIV.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Baga doar cu carbo, nu te mai obosi cu concentrat proteic

| AntrenorFitness a răspuns:

Is suplimente proteice si trebuie sa suplimenteze un regim alimentar nu sa il inlocuiasca. Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei!
Important este sa administrezi in primele 60min dupa antrenament proteina din mai multe surse sau gainer daca vrei sa cresti in greutate si masa musculara intr-un timp scurt.
"Pentru crestere rapida si semnificativa in masa musculara: 30-40% proteine, cu accent pe cele animale, cu valoare biologica mare si asimilare usoara, 30-40% grasimi, cu accent pe cele de origine animala, 30-40% carbohidrati din surse dense, cu asimilare usoara, indice glicemic si incarcare glicemica medie-mare. Si in acest caz suplimentele nutritive sunt practic obligatorii, atat pentru asimilarea usoara si rapida cat si pentru completarea nutrientilor care nu au cum sa incapa intr-o dieta unde cantitatea este pe primul loc." foarte bun sfatul, de aici: http://www.cristianmargarit.ro/......i-in-dieta
Si alte surse de informare buna http://www.nutritiesportiva.ro/nutritie/48aportul_optim_de_protectie.html
http://www.despreculturism.ro/......ulara.html
Sfatul meu este sa te concentrezi pe cele 5 mese din timpul zilei si sa administrezi un pachet de suplimente care sa te ajute.
Daca vrei crestere in greutate si masa musculara mergi pe gainer.
http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/MHP-Up-Your-Mass-2270g/ langa care poti lipi un complex de Vitamine si minerale cu enzime digestive si amino cum ii animal pak sau opti-men.
Bafta!