| SSJ202 a întrebat:

Salu.Cum pot sa fac muschi acasa? Adica fara sa merg la sala.As dori un program.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pe zi? asa te supra-antrenezi si faci muschi la pastele cailor happy
100 de genoflexiuni = rezistenta, muschii se fac 10 genoflexiuni cu o haltera mare pe umeri, cand poti mai mult de 10 repetari, maresti greutatea. cu 100 de genoflexiuni o sa faci fix ***

Si exercitii pentru spate ( toate zonele ) unde faci? sau biceps, sau umeri, etc?

Tu chiar nu ai nicio treaba cu sportul asta happy

| Cosmin86 a răspuns:

Simplu, NU POTI. Acasa faci doar putina tonifiere, nu ai conditiile necesare pentru a face muschi.

Muschii se fac cu 5-6 mese pe zi bogate in proteine si abonament la sala, eventual si suplimente.

| Cosmin86 a răspuns:

Si acasa se poate supra-antrena. Muschii cresc in perioada de odihna ( in cele 48 de ore necesare de refacere dupa un antrenament ), daca ii lucrezi zilnic, ei cand mai cresc? Ah da, cresc un pic la inceput, ca nu era corpul obisnuit cu efort, si apoi te plafonezi destul de repede si progresezi extrem de lent + alte efecte.

Poti improviza si acasa, spre ex. poti face genoflexiuni cu un rucsac vechi plin cu bolovani in spate sau altceva, iti poti folosi imaginatia.

Principiul e simplu : serii a cate maxim 10 repetari ( cand poti mai multe, maresti greutatea ) cu pauze de 90-120 de sec intre ele, vreo 14 serii pentru o grupa mare si 9-10 pentru o grupa mica. Poti improviza si acasa asta, cand faci mai mult de 15-20 de repetari / serie faci REZISTENTA.

Poti sa te documentezi sa vezi ca am zis corect ce am zis.

| mihaitaLGP a răspuns:

Poti face tractiuni si acasa pentru dezvoltarea grupelor pe care nu le-ai mentionat.

| Nostradamuss a răspuns:

Te incordezi cand esti la intalnire cu Manuela...

| SmoKeD a răspuns:

Nu face prostia de a face exercitii in fiecare zi
muschii cresc atunci cand sunt in repaus iar daca faci in fiecare zi vei face supra-antrenament => progrese mult mai lente
eu ti-as sugera sa te antrenezi luni miercuri si vineri iar pentru abdomen ar trebui sa iti cumperi niste discuri de fier de 5kg de ex sau poti pune un ciocan ceva greu pe piept a.i. sa faci MAXIM 8-10 repetari cu pauza de 90-120 de secunde ca sa obtii pompare maxima
mai poti face flotari tot luni miercuri si vineri si incepi cu 10 urmatoarea zi mai adaugi 1 si tot asa
marti joi sambata pauza
duminica te-as sfatui sa alergi cam vreo 30 de minute cu pauze de 5 minute

Dar trebuie sa tii si o dieta, pentru ca degeaba faci sport daca mananci gras si de la mc. Dieta e simpa. Poti manca alimente bogate in proteine(branza, oua, lapte, carne) si cu putini carbohidrati(cereale)

Bafta la cati mai multi muschiwinking

| ergerg a răspuns:

Http://www.acefitness.org/article/2863/

La un moment dat, va trebui sa avansezi la tractiuni, flotari, etc. Poti sa faci muschi si acasa, dar idea e sa fi motivat si sa iti dedici cel putin 30 de minute de antrenament continuu.