| anonim_4396 a întrebat:

A inceput sa imi placa sa stau in poarta la fotbal big grin, dar nu ma prea descurc in situati 1 la 1 sad!
Dati-mi niste sfaturi descpre cum as putea apara mai bine! plizz

Răspuns Câştigător
| MichelWolverine a răspuns:

Si eu sunt portar la fotbal (apar chiar destul de bine) si sper sa pot sa te ajut. Dupa cum ti-au mai spus si altii, evita pe cat posibil sa stai pe linia portii daca atacantul a trecut de linia careului. Intr-o astfel de faza sansele sa aperi sunt minime. Incearca sa iesi la om, dar nu foarte hazardat, adica nu te repezesti la el ca taurul la corida, pentru ca ti-a facut un dribling scurt si are poarta goala apoi; iesi calculat, vezi de pe ce parte a terenului vine, tine putin cont si de piciorul forte al atacantului si de faptul daca suteaza (si bine) cu celalalt picior; daca, sa zicem, e dreptaci si avanseaza mult pe extrema stanga a lui, si nu trage de fel cu stangul, o sa ii fie putin mai greu sa suteze bine cu dreptul din partea aia; daca mai si iesi bine si din timp la el si ii inchizi si unghiul de sut, o sa ii fie foarte greu sa suteze si o sa caute un om sa paseze; daca primeste o pasa in adancime (aici depinde si de cat de mare e terenul, caci daca e mic, gen 30 m, e mai greu sa iei in considerare ce spun eu aici), calculeaza repede in minte care sunt sansele tale sa ajungi inaintea lui la minge si sa o degajezi in aut sau tare in fata; din nou, daca stai in poarta la o faza de asta nu ai sanse mari de izbanda, insa asta nu inseamna ca trebuie sa iesi sa degajezi fiecare minge pe care o primeste el; daca ai primit pasa de la un coechipier de-al tau si atacantul face pressing, incearca sa o dai cat mai repede la unul de-al tau, pentru ca e posibil sa-ti micsorezi sansele considerabil daca stai cu ea si atacantii vin spre tine; in sfarsit, din punctul meu de vedere, cea mai grea situatie, cand sunt 2 atacanti si tu singur (aici e cel mai dificil, dar iti spun din experienta mea, ca daca iti calculezi bine miscarile, poti iesi cu bine de foarte multe ori; eu mi-am pus echipa pe contraatac si au marcat de multe ori dupa ce scapasera 2 atacanti de la ei singuri cu mine), in cazuri din astea nu trebuie sa stai pe linia portii, ca sansele sa aperi sunt spre 0, nu te hazarda sa iesi aiurea la ala cu mingea - o miscare gresita si i-a pasat celuilalt si e gol; mereu in situatii din astea, o sa vina unul pe o parte si unul pe cealalta parte. Sfatul meu: iesi la cel cu mingea, dar nu iesi mult, iesi cat sa-i inchizi putin unghiul. Apoi trebuie sa vezi si ce face atacantul, ca daca el vine mai central, cresc sansele sa suteze, insa daca avanseaza in viteza pe extrema, o sa ii vina greu sa mai ajunga pe centru si e clar ca va pasa celuilalt si atunci iesi pe pasa. Iar, tine cont de piciorul cu care suteaza cei doi; cand iesi la om, incearca sa inchizi coltul scurt; fii atent cand atacantul cu mingea e in pozitie dificila, caci sigur atunci ii va pasa coechipierului sau. Incearca in situatii din astea sa intinzi piciorul pentru a bloca pasa, e cel mai eficient asa. Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes pe viitor! Daca mai ai nevoie de sfaturi legate de cum sa aperi, intreaba-ma. In masura in care pot, te voi ajuta. happy

7 răspunsuri:
| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Cand intra in careu du-te pe el
daca e fotbal la scoala cu siguranta o sa vrea sa traga tare.nu te speria de minge, pareaz-o

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Ai vazut cu intra portarii prin alunerace cand stau latii si intra cu burta la mingie? incearca asta
practic footbalul de 5 anii si de cand ma stiu sunt titular la echipa portar totul e sa alunecii spre el arbitrul nu va da penalti pentru ca ai intra la minge asa ca bafta
nici un coichipier de la mine din echipa la antrenamente nu are tupeu sa fie cu mine 1 la 1 ei prefera sa suteze inainte de a ma apropia de ei

| Florin a răspuns:

Acum,si eu sunt portar, sunt de vreo 2 ani,in primele zile,eu stateam pe linia portii,dar aoi am observat ca nu e bine,si ies la minge,nu mai stau pe linia portii,trebuie sa iesi,cum mi s-a intamplat mie azi la fotbal la scoala,mi-am luat un picior in burta,si acum ma doare,am iesit la minge, si am respins mingea in afara careului, sigur am castigat meciul.Deci la noi la scoala se face campionat de fotbbal inter clase, noi suntem pe 3, avem semifinala sambata viitoare,si eu mai joc fotbal si in parc cu baietii,ii pun sa paseze de la unul la poarta si eu ies pe ei sa iau mingea,si oricum nu se va da penalty,am iesit la minge,deci sincer trebuie sa iesi la minge,si iti trebuie viteza,sa ai grija sa nu dea scarita,peste tine, asa ai viteza, sper ca te-am ajutat.

| uǝʞɔıp a răspuns:

Pai sansele sa rateze cand e singur cu portarul sunt de 30%...asa ca trebuie' sa ai si putin noroc...

| Ion a răspuns:

Asteapta sa treaca de careu. cand ii chiar pe la linia careului iesi pe el, dar ai grija sa fii cat mai aproape de el sa acoperi poarta cu corpul tau. cel mai bun lucru pe care il poti faci in situatie 1 pe 1 e sa mergi catre el cu mainile departate si picioarele apropiate.

| JuniorJ a răspuns:

Trebuie sa astepti sa treaca de careu, apoi nu stai in poarta, caci sigur iei gol, ci iesi pe el, apoi te descurci tuwinking

| MinimalDex a răspuns:

Cand vine catre tine nu sta in poarta. iesi pe el asa o sa-l intimidezi si restul depinde de tine happy bft