| ionutflorin123 a întrebat:

Salut am 1.73m 58kg si de un timp nu mai observ crestere in masa musculara m-am uitat cate proteine exact sa mananc si se zice sa fac 1.8g x58 -vine 104.4g pe zi de proteine dar m-am uitat si pe alt site si mi am bagat detalile si zice 149.4g de proteine pe zi

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și crezi că facă bagi în tine proteine. ele se așează pe mușchi?
Acesta este un mit, adică o religie fitness.
Fără grabă, alimentație echilibrată, proteine plus substanțe nutritive care le găsești numai în produsele vegetale, care conțin vitamine, minerale, antioxidanți și substanțe potențatoare de efect in proporți optime. Un adaus proteic în exces doar strică.

| Cosmin86 a răspuns:

E suficient 100 de gr de proteina/zi.

Dar cato carbohidrati bagi? Ar trebui dublu sau triplu fata de proteine. Dar grasimi sanatoase?

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

280 carbs 80fat logic grasimi sanatoase )) nu are rost sa ma duc la sala daca nu am dieta imi pierd timpul

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

Pai pare ok alimentatia ta.

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Si ce dracu sa mai fac fac 8-12 repetari cu greutati grele

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

Faci exercitii de baza? INDREPTARI, presa militara, genuflexiuni cu haltera pe umeri, mersul fermierului, tractiuni (cu discuri legate de tine), flotari la paralele si imping cu gantere pentru piept?

| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa mananci cam intre 1, 5-2g proteina/kg. Acum depinde cat de bine te antrenezi, daca te odihnesti destul, cat de bine mananci, ca nu sunt de ajuns doar proteinele.

| ionutflorin123 explică (pentru Sn4k3):

Dorm 8 ore pe seara ma antrenez pana la apuizare

| NYØ2002 a răspuns:

Pai faci sala?