| ionutflorin123 a întrebat:

Nu inteleg de la un timp nu mai am rezultate la sala, am 1.73m 58kg mananc peste 110g de proteine pe zi 280g carbs 80fat, dorm 7-9 ore pe seara, ma antrenez destul de intens de obicei de 2 ori pe sapt pentru aceeasi grupa de masa musculara stau 48h ca sa pot sa mi antrenez aceeasi grupa, nu mai are rost sa fac imi pierd timpul si bani

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Cred ca raspunsul il stii si tu dar poate nu vrei sa il iei in consideratie. Prea des, prea mult prea putin folositor! Sau cum ar spune o vorba romaneasca " mai bine este dusmanul binelui". Ce iti antrenezi tu acolo este ego-ul nu muschii. Muschiul are nevoie de antrenament, mancare si odihna ca sa creasca. Mecanismul de supracompensare, de refacere si crestere a muschiului dureaza in jur de 7-8 zile. Daca poti face antrenament dupa 2 zile atunci inseamna ca intensitatea antrenamentului precedent a fost nesatisfacatoare sau daca a fost intens dar tu te grabesti cu urmatorul antrenament, nu faci altceva decat sa te suprantrenezi. Relatia dintre intensitate, pauza dintre serii si odihna dintre antrenamente este cruciala. Reflecteaza la asta sau citeste despre ea! Succes! Nu te opri nu dezamagi! Nu este ultimul obstacol pe care va trebui sa il depasesti, dar vei invata in felul asta sa gasesti solutii.

| ionutflorin123 explică (pentru Paul754880338):

Am inteles acum dar iubesc sa ma antrenez foarte mult si nu prea am ce sa fac

20 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Antreneaza-te MAI RAR si o cresti MAI MULT.

Greseli tipice de incepatori.

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Maine are rost sa ma duc la sala daca am facut luni piept sa nu fac 2 ori pe sapt dar as vr
asta e noul meu program atunci cum ti se pare?
Luni-Piept+Umeri
Marti-Biceps+triceps
Miercuri-Liber.
Joi-Spate
Vineri-Picioare +cardio
Sambata- Biceps+triceps
Duminica-Liber.

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Si asta imi e si lista de cumparaturi
Lista cumparaturi
3x caserole de piept de pui
2x casorel carne hamburger vita
Paine 2x
Unt de arahide
Iaurt stort 3x
Banane7x
Mere7x
Fructe mici de alea albastre
Chifle
Oua x30
Paste
Sos de paste
Bacon 2x pachete
Branza
Ovaz
Lapte 3l

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Si orele la care mananc ce parere ai?

Scularea
8:00-Mic de jun 4xoua fierte si 200ml lapte

11:00-Masa nr 2-Piept de pui 200g orez 150g

2:00-3:00-iaurt stors cu de alea albastre

4:30-Banana, Creatina si vitaminele

8:30- 2x burgeri

11:30 Shake

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

Legat de ore:

la 8:00 -> adauga si o sursa de carbohidrati (paine integrala, fulgi de ovaz, orice) si scoate laptele. Laptele incetineste absorbtia proteinelor (de-aia e mai bine seara)

ora 11: schimba la 300gr de orez, in general cand esti la definire garnitura e mai mica decat friptura

8:30 -> din nou, adauga o sursa de carbo, de preferat cartofi la cuptor (sau cartofi dulci daca iti plac) sau paste, sa nu fie tot orez.

11:30 -> aici poti adauga laptele de dimineata, seara e bine sa-ti faci shake-ul cu lapte, ca seara VREI sa incetinesti absorbtia.

Pare ok noul program, dar biceps+triceps de 2 ori? cam mult, ca ele se lucreaza INDIRECT cand faci piept si spate.

O metoda sa faci cum vrei tu, este sa pui umerii marti (gen umeri+trapez), iar luni sa faci piept+triceps si joi spate+biceps. Cupland bicepsul cu spatele si tricepsul cu pieptul, nu o sa-i mai antrenezi si "indirect" si "direct" de mai multe ori.

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Poti sa-mi dai un exemplu pentru upper-lower upper -lower workout adica cate serii sa fac la fiecare antrenament si pentru ce parte ca nu inteleg

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

Antrenamentul care a functionat pentru mine, upper-lower este asa:

1. Upper body:

- presa militara cu haltera din picioare
- superserii tractiuni la bara + flotari la paralele (ambele cu discuri legate de mine)
- superserii ramat + impins cu gantere pentru piept
- superserii flexii biceps +extensii triceps

4 serii fiecare, deci bicepsul il antrenezi cu un singur exercitiu, 4 serii, ca el e deja lucrat de la tractiuni si ramat.

La fel si pieptul, il lucrezi cu un singur exercitiu (impins cu gantere), pentru ca el deja e lucrat de la flotarile la paralele.

2. Lower body:

- indreptari cu haltera
- genuflexiuni cu haltera pe umeri
- fandari cu gantere in maini
- the plank (trebuie sa poti sa stai macar 3 minute, la inceput o sa-ti fie greu)
- rotiri la cabluri
- ridicari de picioare din atarnat
- bricege in superserii cu crunch (la aparat sau cabluri)

Tot asa, cam 4 serii fiecare, daca faci mai multe nu o sa poti termina antrenamentul.

| RobertMoon a răspuns:

48 ore pauză, iar apoi îți antrenezi iar grupa musculară...e clar. Fă pauza 1 săptămână înainte să antrenezi iar grupa respectiva de mușchi că așa nu are timp sa se refacă și e normal că nu crești. Mușchii cresc in zilele de odihnă, tu la antrenament decât îi obosești, iar saracii nici nu s-au refăcut că deja îi pui la treabă, e normal că nu crești. Du-te la sală de maxim 4 ori pe săptămână și revino peste câteva luni și spune-ne iar că nu crești că nu o sa te cred.

| Paul754880338 a răspuns:

Mai citeste, te rog, inca o data intrebarea ta, raspunsul meu si apoi inca o data raspunsul tau la raspuns. Daca nu ai gasit raspunsul, scuze, raspunsul meu a fost prea profund
Promit sa nu se mai repete!

| Arahide40 a răspuns:

De cat timp faci sala? eu am 176 si 66kg, aveam 63 cand m-am apucat, fac sala de o luna.
Mananc 100 g proteine, 330 carbs. 90grasimi, 3000 de calorii pe zi
Fac cate o grupa-2 pe zi. de luni pana sambata.
Poate nu mananci cat trebuie. mananca mai multe calorii, fa schimbari in alimentatie, poate mananci prostii. schimba antrenamentul, poate s-a obisnuit corpul cu antrenamentul actual si degeaba il mai faci

| ionutflorin123 explică (pentru Arahide40):

Fac de 5 luni

| Cosmin86 a răspuns (pentru Arahide40):

De luni pana sambata? De ce asa des, vrei sa progresezi LENT?

in sportul asta mai des = mai PROST, nu mai bine.

Greseli tipice de incepatori

| Arahide40 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e bine asa? credeam ca e mai bine, ce program mi-ai recomanda atunci? chiar nu am idee, credeam ca fac bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Arahide40):

Daca vrei pe grupe, ar merge ceva de genul:
luni -> piept+biceps
marti -> picioare
joi -> spate
vineri -> umeri si triceps

SAU daca vrei push-pull-legs:
luni - pull
miercuri - push
vineri - legs

SAU upper-body - lower body:
luni - upper body
marti - lower body
joi - upper body
vineri - lower body

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Nu ti ziceai ca daca ma antrenez prea mult nu e bine?

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

O sa aleg upper body -lower body
Dar e bine
de exemplu
incep cu pieptul 4serii inclinat
4 serii drept
1aparat de stretch
8 serii cablu 4pt sus 4 jos
Dupa Spate
3-4exercitii

Dupa umeri
vreo 3-4exercitii sau e prea mult?
Dupa Biceps 3-4exerciti
Triceps 3-4exericitii
Trapez 1 exercitiu
Sunt prea mult sau e bine?

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Mananca mai mult! pun pariu ca mananci foarte putin de ai 58kg la 173
in loc de 2-3 mese cat mancai mai baga o masa sau cv in plus si monitorizeaza-ti progresul!
la fel si la exercitii creste greutatea sau volumu adica seriile si antreneaza-te 1-2 ore!
baza e alimentatia fara ea nu ai cum sa cresti!

| ionutflorin123 explică (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Hai ca mananc eu putin 4 mese pe zi 2650kal tot masor eu zic sa taci din gura

| ionutflorin123 explică (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Hai ca mananc eu putin 4 mese pe zi 2650kal tot masor eu zic sa taci din gura, ai tu biceps dar parca fat tatele alea mici si burta nu are rost