| Shado2boy1 a întrebat:

Am 1, 76 si 82 de kg, vreau sa ma apuc serios de sala, sa arat bine! Mentionez ca am fost acum 1 an si am facut doar 2 luni, deja m-am ingrasat considerabil de atunci, am "ditamai" burta. Vreau sa ma pun serios pe treaba, problema e ca vreau sa fac dieta si sa iau cv proteine, voi care trageti la sala ce mi-ati putea recomanda ca nu stiu prea multe lucruri despre diete si cum sa trag sa se cunoasca cv nu sa ma omor degeaba! Va multumesc!

5 răspunsuri:
| FrancoST a răspuns:

Nu te astepta la rezultate dupa 2-3 luni de salahee hee. acestea vor iesi in evidenta dupa mai putin de 9luni-1 an. Nu te sfatuiesc sa iei proteine, iti omori ficatii, fa mult sport si incearca sa reduci din alimentele precum cele de panificatie sau grasimile

| anonim_4396 a răspuns (pentru FrancoST):

''nu te sfatuiesc sa iei proteine,iti omori ficatii'' rolling on the floor))Tu esti prost? Gandesti ce zici? Banuiesc ca,cand ai zis proteine te referi la suplimente, pai bai inteligentule, proteine iei si din mancare, doar ca, ca sa arati beton ai nevoie de mai multe proteine fata de cate iei din mancare.Iti dai seama ai dat si tu un sfat, sa nu manance mult, sa reduca din grasimi si sa faca sport, a stai, ai zis si ca nu se vor vedea rezultate in 2-3 luni de sala, bravo tata, ai dat cel mai prost sfat din viata ta. Daca tragi calumea si iei suplimente bune sa stii ca se vad rezultate si in 3 luni, nu se recomanda sa mananci mai putin, sau intr-un fel da, sunt recomandate 5/6 mese pe zi, dar nu sa mananci ca porcul.Eu unu zic sa te lasi de dat sfaturi...

| FrancoST a răspuns (pentru anonim_4396):

Pff..esti tare greu de cap omule laughing. Cand am zis proteine ma refeream la suplimentele nutritive, exact cum ai zis tu. Crede-ma, eu am 2 ani de cand trag de fiare si sunt mai bine proportionat de cat aia care au 2 ani de sala si bag in ei suplimente pana nu mai pot. Si pe langa suplimentele alea pe care vrei sa le iei mai vrei si 5-6 mese pe zi laughing), ai grja sa nu ajungi de la 82 la 100 de kg in prima luna de salahee hee. Du-te si intrraba un nutritionist si mai vedem daca am drrptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FrancoST):

Bai dobii, tu esti paralel cu sala smr...Tu gandesti ma? Ce zici tu acolo practic e imposibil...Sa-ti explic ce-s fac suplimentele in mare, pai proteinele refac tesutul muscular, iar creatina retine apa in corp.Si da, daca tu esti un endomorf cu 30% grasime in tot corpul, intr-adevar nu-i de tine proteinele, intai slabesti, apoi bagi proteine.Si tu cum crezi ma ca e mai bine, 3 mese cu multa mancare, sau 5/6 mai mici? Lasa-te frate de dat sfaturi.Si sa stii ca nu exista nutritionist sa nu-ti recomande suplimentele.Pentru cultura ta generala am vorbit si cu nutritionisti.

| ubox7007 a răspuns (pentru FrancoST):

Ba, deci esti prost rau. Domane ajuta.