| ygrec25 a întrebat:

Salut am 13 ani si asa vrea sa stiu cum poti face muschi fara sala. Fac in fiecare zi 100 de flotari (serii de 20) si ridic gantere de kg dar nu deasupra capului, de asemenea fac si abdomene in fiecare zi. Dar tractiuni nu pot sa fac.

8 răspunsuri:
| Liviutz98 a răspuns:

Mda, incearca sa faci intr-o zi doar exercitii pentru picioare, in alta pentru triceps, iar in alta pentru biceps si antebrat, pentru ca muschii sa aiba timp sa se refaca. Este oricum foarte bine, dar sa faci antrenament pe zile.Cate kg au ganterele, cate repetari, si ce fel de exercitii faci cu ele?

| ygrec25 explică (pentru Liviutz98):

Au 5 kg dar le-am luat saptamana. trecuta.deci nu fac de mult timp

| Liviutz98 a răspuns (pentru ygrec25):

Greutatile sunt destul de bune. Uite un site de unde poti afla foarte multe lucruri despre sport : www.culturism.ro/antrenament. Aici poti vedea exercitii care la poti face cu gantere. Unele le arata cu haltere, dar le poti face si cu gantere. Bafta. Funda?

| William a răspuns:

Fii atent, faci bine ce faci. Dar sugerez sa nu ramai la serii de 20, treci la 5 serii de cate 35 de flotari. Stiu ca este greu ce iti cer, dar am auzit pe unii de la sala ca iti dezvolti muschii in alea 2-3 ridicari de greutati (sau flotari) pe care le faci dupa ce ai facut 50. Ideea este ca nu alea 20 de flotari iti dezvolta muschii ci alea care le faci cand simti ca nu mai ai putere in tine deloc, adica faci cat poti si inca 10 sau cat mai multe, pe urma pauza ca sa respiri ca lumea si o iei de la capat. Daca faci odata 40 de flotari si esti obosit rau de tot de iti simti mainile usoare ca niste pene sa nu ai pretentia sa mai faci si a doua serie tot de 40, nu o sa poti, o sa cazi cu fata la podea. Iar despre greutati... sugerez sa le ridici cu mana intinsa cat de mult (asa http://www.google.ro/......tp?/imgres Cu abdomenele e bine, uite cateva idei: http://www.youtube.com/watch?v=fk_usVg7Fp0 asta doar ca sa diversifici. Si sa nu uiti ca este foarte important sa mananci chestii cu proteine si sa faci pauza de la antrenamente o saptamana la o luna. Adica o luna faci in fiecare zi cat mai mult si dupa o luna te odihnesti o saptamana cand nu faci niciun fel de antrenament, flotari etc. Asa se pot dezvolta muschii tai mai bine;)

| crmr a răspuns:

E bine asa

| Misterryo a răspuns:

E perfect. Pana la 16 ani o sa te faci cat unu' de 20. Bravo, spor la treaba.

| Boxii a răspuns:

E foarte bine doar ca nu e necesar in fiecare zi. De ex alegeti niste zile de ex : luni, miercuri, vineri si duminica poti sa face aceste exercitii dar in celelalte zile nu depui efort pentru ca asa se fac muschi. Baftawinking

| biencutza1999 a răspuns:

Nu trebuie sa faci mai mult decat poti.In fiecare zi progreseaza si o sa vezi ca vei reusi.Dar sa stii ca numai prin munca reusesti si brovoo tie!