| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si merg la un club de fotbal. Joc pe postul de fundas dreapta. Ce sa fac sa fiu mai bun? Adica sa am un sut mai precis, sa dau pase cu stangul mai precise..Niste videoclipuri cu driblinguri care le-as putea face (asta pentru afara, antrenamentebig grin). Si cum sa nu mai am emotii asa mari? Cand joc afara cu baieti mai mari ca mine cu 1-2 ani am emotii si gresesc. La fel si la meci. Ce sa fac? Dau funda

P.S: fac fotbal doar de 1 an si acel an am fost la o echipa slaba deci nu am facut coordonare, suturi etc.

Răspuns Câştigător
| Vas1le a răspuns:

In primul rand pe postul de fundas dreapta trebuie sa ai obligatiile ca sa fi foarte atent cand ai contact direct cu adversaru adica sa ii dau tusa tot deauna sa nu ii dai posibilitatea sa intre in centru cu mingea altfel va fi in pericol echipa ta apropo precizia se face cu multa coordonare si se obtine pe parcurs.Si eu sunt fundas dreapta si este un post care toti zic ca este cel mai usoar dar din contra este foarte greu.De exemplu cand jocul este pe partea opusa a ta trebuie sa strangi jocul adica sa te duci cat mai mult spre fundasul central iar in spatele tau trebuie sa ajunga mijlocasul dreapta. La ce Echipa Esti? Imi dai si mie funda?

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| sebyr a răspuns:

Pentru emotii sa ajungi sa te controlezi, adica sa te gindesti ca e numai un joc si k toti oamenii sint la fel, apoi pentru restul exista posturi tv care iti da din cele mai bune scoli de fotbal ce e mai bun, dar dupa mine cred ca depinde numai de gindirea ta totul pentru tot