| xSouNNd a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1.72 (inaltime) si 54 kg. Fac sala de 7-8 luni si am deci sa iau niste proteine, deoarece doresc sa vad niste rezultate mai mari. Intrebarea mea este daca sunt bune proteinele Mass Gainer 7 de la Aptonia, eu as fi preferat niste proteine de la Whey, dar nu am fost cu tatal meu cand le-a cumparat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani aruncati, mai bine mâncare, bauturã, mâncare si iar bãuturã.

Manancã cât mai mult la vârsta si inaltimea ta, nu iti fac rãu acele suplimente poti lua whey de exemplu dar conteazã foarte mult alimentatia, manancã proteine, carbohidrati si grãsimi de calitate.

19 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut,parerea mea e sa iei proteine din mâncare! Nu stiu cat de sănătoase sunt proteinele...de ai fi fost mai mare (ca varsta)te ajuta arginina sau tribulus

| BuLaNNNeL a răspuns:

După denumire ce vrei tu sa iei este Gainer. Adică te ajuta sa pui pe tine, mai direct dai bani frumosi pe zahăr și alti carbohidrati de calitate slaba. Ia-ti un concentrat proteic de zer si de restul baga mancare calumea. Respect pentru fratele Cena laughing

Răspuns utilizator avertizat
| xSouNNd explică (pentru BuLaNNNeL):

Salut, vad ca zice ca este bogat in proteine de zer, sau cv de genul, btw poza am pus o acum 3 ani laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Tu esti vegan? Proteine = carne, branza, oua, lactate, etc... Suplimentele TOT din mancare sunt extrase.

Mai documenteaza-te.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Tu ai ZERO experienta la skan, eu de ani de zile m-am antrenat la Oncescu si la clubul lui Andronache. Tu ai tehnica zero happy

Oricine ma pune pe net, evident laughing) pe net toti copiii sunt cei mai tari big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Hai la nationale, o sa fie in buc anul asta parca! Eu o sa intru la categoria 90kg, ambele brate. Ai fost anul trecut la codlea? La ce categorie?

Tu ai zis ca faci cu cotul fix si incheietura dreapta... ce sa-ti fac daca tu zici aiureli laughing

| Sn4k3 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Doar pentru ca tu ai avut gene bune si destula pofta de mancare cat sa-ti iei proteinele, caloriile etc din mancare, nu inseamna ca si el e la fel. Nu sunt atat de nesanatoase sa zici ca nu trebuie sa te atingi de ele, deci e chiar indicat sa ia daca nu-si poate asigura necesarul caloric/proteic etc din mancare.

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

E mai bine laughing, dar nu toate lumea e la fel. Doar pentru ca tu ai gene bune nu inseamna ca are si el.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Nu poti sa mananci chiar normal, trebuie sa mananci pe masura efortului depus.

Si proteinele nu umfla, proteinele repara fibrele dupa antrenament (pentru umflat exista oxid nitric, creatina, etc.).

Mersi, sa fie!
Daca vrei sa facem, facem, cred ca ar fi un antrenament bun inainte de nationale.

Răspuns utilizator avertizat
| xSouNNd explică (pentru Sn4k3):

Asa este, de exemplu nu pot manca prea mult, sau daca mananc, mananc cate putin... am inceput sa mananc din ce in ce mai mult, probabil fiindca sunt in crestere. Proteinele le iau sa mai pun ceva pe mine, fiindca sunt destul de slab, am avut multe operatii. etc, am slabit mult

| Sn4k3 a răspuns (pentru xSouNNd):

Trebuie sa inveti sa mananci din ce in ce mai mult sau cel putin sa mananci alimente cu multe calorii si multi carbohidrati daca vrei sa te ingrasi pentru ca atlfel degeaba iei gainerul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Ba da, video-ul de la nationale, vendette, etc.
ai skype? din ce oras esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Dar totusi ce legãturã are sala, proteinele este un sport total diferit si conteazã si mãrimea mâinii, degeaba face unu salã la biceps acolo ai nevoie de forta flexorilor antebratului, fiind exercitii specifice pentru ce vrei sã faci. Si eu fac salã de 5 ani Si ma duc multi care dau la lopatã de ma fac in orice moment, de au mâinile cât dracu. Am mai vãzut care se antreneazã pentru armwrestling si dacã vezi ce exercitii fac te sperii, adicã am mai incercat si multi cred cã esti un tigan care nu stii sã "executi corect" ca o **** rolling on the floor