| MaTrIx8378 a întrebat:

Culturistiilor, am si eu 2 intrebari pentru voi, sunt bune proteinele " aptonia Mass Gainer "?, si spuneti-mi si mie cum sa le iau un prospect ceva... de cate ori pe zi, dupa antrenament, inainte. si ce mai trebuie Funda.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Bune pentru ce? Trebuie sa zici inaltime, varsta, greutate, obiective, program de antrenament, alimentatie.
Doar asa poti primi un sfat bun.

| MaTrIx8378 explică (pentru Cosmin86):

Inaltime : 1.72, kg :60, varsta : 16, program de antrenament Luni: piept/biceps. Marti : Spate/triceps, Miercuri : Umeri/Trapez, Joi : Picioare / Abdomen, Vineri : Brate / abdomene, alimentatie am inceput sa mananc corespunzator

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Trebuie sa mananci si mai mult, tu esti ectomorf, cresti greu in masa musculara ( greu nu inseamna imposibil ).
Da, e foarte bun suplimentul acela, ca este un gainer, tu de-astea ai nevoie. Si are si cateva vitamine. Nu prea imi place ca are gluten, dar are prea putin ca sa conteze.

Vezi ca doua greseli la antrenament :
- supra-antrenezi bratele, ele oricum sunt lucrate de 2 ori, o data direct si o data cand lucrzi grupele mari ( tricepsul intra la exercitiile pentru piept si bicepsul la cele pentru spate ), daca le mai lucrezi vineri inca o data, tinand cont ca sunt si grupe mici => supra-antrenament si o sa ai bicepsi mici dupa antrenamente foarte intense
- Lasa o zi de pauza intre ziua de biceps si ziua de spate, ca bicepsul nu s-a refacut complet.

Eu ti-as recomanda asa :

luni : piept+biceps
marti : picioare+abdomen
miercuri : pauza
joi : spate+triceps
vineri : umeri+trapez
sambata, duminica : pauza

Muschii cresc in perioada de odihna (cand se refac celulele musculare), nu la antrenament.

Daca vrei sfaturi mai detaliate iti recomand sa-ti pui jurnalul pe culturism.ro, la forum, in sectiunea "jurnal personal", dar sa introduci si ce mananci la fiecare masa.
Cate mese ai pe zi? Ca ectomorf ai nevoie de 5.