| gabitzbitz a întrebat:

Salut,am 14 ani si 10 luni, sunt ectomorf si fac sala de 3 luni! Diferente pe mine SE VAD,am pus 1, 5kg,m-am inaltat ceva(DECI SALA NU OPRESTE CRESTEREA) si urasc sa fac spate, si vreau sa lucrez mai mult pentru piept..Sala e deschisa de luni-sambata...E bun sa fac programul asa:Luni-Piept; M-Spate; Mi-Umeri&Trapez; J-Brate; V-Picioare; S-Piept si urmatoarea luni tot piept...e prea mult pentru un ectomorf? e bun acest program? Fac 4 serii a cate 12 repetari pe aparat happy E vreo problema daca nu mai lucrez spatele?

Răspuns Câştigător
| Veleno1 a răspuns:

Daca esti ectomorf 4antr/sapt. Orice grupa musculara se lucreaza odata pe sapt, pentru ca muschiul are nevoie de timp pentru a se reface. Spatele este f important, este a doua cea mai mare grupa de muschi dupa picioare. Daca vrei un corp mare trebuie sa ai spate mare.Incearca luni-piept biceps miercuri-picioare joi-umeri trapez vineri-spate triceps. 3x pe grupa 4 serii fiecare (total 12 serii pe grupa). Programu asta e bun doar pentru masa musculara

| gabitzbitz explică (pentru Veleno1):

Multumesc mult..ai facebook/skype/mess in caz de mai am nelamuriri ca vreau sa te mai intreb cate ceva in caz de mai intampin probleme! Abdomenele le fac luni&vineri? sau doar luni? Multumesc anticipat

| Veleno1 a răspuns (pentru gabitzbitz):

Effect_ionut id-ul de mess, daca mai ai vreo nelamurire ma poti intreba.Bafta

| RazvanCTC a răspuns (pentru gabitzbitz):

Daca vorbesti cu mine id meu ii razvi_lazvi

13 răspunsuri:
| andreiiiukuuu a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu iei exemplu dat de razvan ala. e prea copil.

Am un alt program. Care pui masa musculara si te simti si bine in acelasi timp! Stii ca muschii se dezvolta atunci cand te odihnesti nu cand tragi de fiare! Cand tragi de fiare ii pompezi de asta stau cateva ore mai umflati!
Eu zic sa faci cum vrei uite programul meu.
Luni piept
Marti biceps triceps
Miercuri umeri trapez
joi spate
Vineri picioare cu abdomen
sambata/duminica pauza. Poti schimba vineri abdomenul si sa bagi la luni cand faci piept Bafta

| RazvanCTC a răspuns:

O sa fi gen femeie cu pieptu mare si spate **** laughing)uite iti dau eu un program cum il fac eu,Luni piept si umeri,marti spate si bicepsi tricepsi,miercuri, picioare si drapezi, si joi abdomen si piept, si vinery pauza si sambata bagi doar piept, smi luni iar acceasi treaba...si app cat ridici de la piept?

| Niklauss a răspuns (pentru RazvanCTC):

Mia

| RazvanCTC a răspuns (pentru Niklauss):

Ce?

| Niklauss a răspuns (pentru RazvanCTC):

Adica O Mie vrei sa iti zic si in alta limba?

| gabitzbitz explică (pentru RazvanCTC):

La piept ridic 25... iar in prima zi mai mult de 7, 5 nu ridicam big grin

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru RazvanCTC):

Cel mai de rahat program de unde naiba le scoateti ma? de 3 ori pe saptamana piept? tu ai innebunit? cum sa ii spui asa un program baiatului. esti redus tare! se vede ca stii sa dai sfaturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RazvanCTC):

Cu programul ala o sa progresezi extrem de PROST la piept.

Esti doar un COPIL MIC, care face si el antrenamente si crede ca stie ce face, nu?

| RazvanCTC a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Asta ii antrenamentul meu pe care il fac de 2 ani..bine eu am 18 ani...dar fara munca grea nu face nimic happy

| RazvanCTC a răspuns (pentru gabitzbitz):

Frate baga munca grea si antrenamete maxim pana la extenuare...eu am 18 si acuma bag cu 90 kg ..si la 16 ani bagam cu 30 kg dupa 1 luna am bagat cu 45 kg...fac antrenamente mari