| Alexandru_George_2002 a întrebat:

Salut, Am 14 ani si fac sala de 4 luni si am auzit de la foarte multi ca daca fac sala nu mai cresc... dar in 4 luni de cand fac am crescut 3-4 cm. am 1.75 de la 1.72. Si vreau sa stiu daca are vreo legatura sala cu crescutul, nu fac absolut nici un exercitiu deasupra capului sau ceva care sa imi "preseze" coloana.

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu cred ca are vreo legatura, ai fi crescut oricum, probabil ai deja "puseul de crestere" de la pubertate, esti foarte dezvoltat pentru varsta ta. E foarte bine ca iti protejezi coloana, nu exagera e OK cum faci.

| Thisisnotme a răspuns:

Nu iti face griji, inseamna ca acest lucru nu este valabil si in cazul tauwinkingDaca tragi de fiare foarte des o sa ramai probabil la inaltimesa la care esti si risti sa nu te mai dezvolti

| Alexandru_George_2002 explică (pentru Thisisnotme):

Ridic destul de mult imi bag la piept 40-50 la spate la fel, la gantere 20 pe mana piept la fel si la spate. Trapez 22.5, 25,27 as vrea sa am macar 1.85.

| Thisisnotme a răspuns (pentru Alexandru_George_2002):

Lucreaza mai mult pe abdomen si muschiwinkingNu e bine nici prea inalt big grin