| jurnalistu a întrebat:

Salut am 14 ani. vreau sa mai fac si eu muschi.m-am masurat in buceps si am 24cm relaxat(cu mana intinsa si ne incordata) si 28cm incordat(cu mana stransa si incordata).ce trebuie sa fac ca sa mai castig in brat tanand cont ca ridic in fiecare zi gantere de 6-7 kg. funda la raspunsul folositor

15 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sustin ce zice AleGsZ. esti prea tanar pentru greutati. lasa treaba asta pentru 16 ani +. pana atunci fa un sport mai liber cum zice aleG. nu neaparat ca o sa ramai mic (ca la gantere de 6 kg nici nu ai cum) dar s-ar putea sa ai probleme hormonale. nu stiu exact, dar daca doctorii zic sa lasi sala pentru 16 ani +, nu o zic doar de dorul lelii. daca vrei sa faci muschi la varsta asta ia-te de inot

| JokerV a răspuns:

De unde sa in cep
nu ai voie sa faci in fiecare zi pentru ca nu o sa progresezii deloc, de ce?

pentru ca tu lucrezi cand ai febra si nu lasi muschiul sa se refaca in concluzie nu trebuie sa lucrezi in fiecare zi maxim de 2 ori pe saptamana o grupa

trebuie sa ai si o alimentatie pusa la punct bogata in proteina carbohidrati...

| ρυƒυℓєтє a răspuns:

Du-te la sala ce altceva sa faci. sau cumparati ganterewinking

| AleGsZ a răspuns:

Sa lasi greutatile la varsta ta, sa te apuci de-un sport, fotbal / handbal / basket si sa-ti vezi de cariera ta de jurnalist!

| MrAlex a răspuns:

Salut si tie..Varul meu este culturist si mi-a spus sa nu trag de la varsta asa frageda...pentru ca o sa ramai mic de inaltime si daca faci sala o sa vezi ca am dreptate...mai asteapta si tu pe la 17-18 ani si dupa poti incepewinking succes

| JohnnyBi a răspuns (pentru MrAlex):

Nu neaparat. zi-i sa se mai documenteze. ramai mic doar daca faci unele exercitii

| dragosvalentin69 a răspuns:

Fa exercitii cu greutatea corpului: flotari, abdomene, genoflexiuni, tractiuni, dar nu in fiecare zi!

| jurnalistu explică:

Nu vreau sa iau proteine :p vreau sa fac muschi cu propriile mainiwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru jurnalistu):

Serios? Asta e replica de copil mic.

In primul rand, stii ce sunt proteinele? Stii ca fara proteine MORI?

| Cosmin86 a răspuns (pentru jurnalistu):

Serios? Pai in cazul asta am veste proasta, iei ZILNIC proteine. De ce? Fara proteine MORI. Proteinele se gasesc in special in carne, branza, oua ( peste 20 % continut ) dar se mai gasesc si in majoritatea legumelor, in unele fructe ( in cantitati mici ), etc.

Mai citeste, ce e o proteina. Apropo, noi vorbeam despre creatina, creatina NU contine DELOC proteine, nu mai zi "proteine" la orice supliment.

Si crezi ca daca folosesti suplimente nu faci muschi tot cu propriile maini? ASta e gandire de copil mic, cand vrei sa faci sport lasi gandirea asta si incepi sa asiguri corpului tot ce are nevoie, cand nu poti din mancare ( nu toti putem sa bagam 7-8 mese consistene pe zi ) apelezi si la suplimente ca sa nu-ti fortezi stomacul.

Muschii NU cresc doar cu exercitii, cresc serios atunci cand le oferi tot ce au nevoie, si cand NU poti doar din mancare, apelezi la suplimente ( care sunt practic mancare concentrata ).

Mai documenteaza-te

| bogdani0nutz a răspuns:

Mai stai (in jur de ) 3 ani pe repaus deoarece daca te apuci de la varsta asta nu o sa te mai inalti, dupa aceea du-te la o sala de culturism te invata ei ce sa faci (proprie experienta ).
Sau daca esti incapatanat baga din asta khttp://www.redis.ro/ro/creatina/37-fosfocreatin-r.html k te faci xxl :)))

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdani0nutz):

Cu o amarata de creatina monohidrata de la redis ( cea mai slaba firma de suplimente ) te faci XXL? apuca-te de sah

| bogdani0nutz a răspuns (pentru Cosmin86):

Facem unul laughing) (raportul pret calitate este ff bun nu cred ca are bani altele mai bune daca nici la sala nu se duce? )

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdani0nutz):

Creatina aia o sa se absoarba abia 30 % din ea + ca e de proasta calitate.

Compara cu asta :
http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

5 tipuri de creatina si tot ce trebuie pentru o absorbtie 100 %

Sau ceva cu adevarat de elita :
http://www.megaproteine.ro/Creatina/Muscletech-Creakic-180-capsule/

De la alea te faci XXL, de la Redis reusesti sa te strici la stomac, mai bine dai banii aia pe piept de pui ( un piept de pui la gratar are 20 de grame de proteine si doar 130 kcal ).

| bogdani0nutz a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi de sfat o sa le incerc happy