| Contaiurea a întrebat:

Salut, am 15 ani si am hotarat ca vara asta sa nu stau degeaba.

Am gasit niste exercitii pentru masa musculara pe net, dar vreau sa am o alimentatie corecta. Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa mananc.

funda

15 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Fructe, legume, mancaruri usoare in principiu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ea12345):

Cu alea pui muschi? apuca-te de sah

| Ea12345 a răspuns:

Atunci ia proteine, suplimente. Am crezut doar ca vrei un regim de viata sanatos.

| introduaicinumele a răspuns:

Mananca fructe, legume (fibre) dar si carne (proteine). Mananca asa cum vrei. e totusi vacanta, distreaza-te, nu fi asa de strict cu tine, nu se intampla nimic daca mai mananc o shaorma sau pizza o data pe saptamana atata timp cat mananci fructe... si in plus e important si somnul happy
PS: si eu am tot 15 ani si vreau sa-mi dezvolt masa musculara, dar ma duc la sala, acolo e si alta atmosfera care te mai motiveaza happy si in plus mai gasesti persoane cu care sa discuti (poate copii de varsta ta) si mai afli de la ei lucruri noi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Vrei sa spui in primul rand proteine ( si nu doar carne, ci si oua, branza, peste, etc. ), in cantitati mari ( gen 4-5 mese consistente pe zi )

| Cosmin86 a răspuns:

Daca te apuci acum si te tii serios de alimentatie si antrenamente, peste 2-3 veri o sa ai muschi.

muschii se fac in ANI de zile, nu intr-o vara ( asta e motivul pentru care 90 % abandoneaza si devin niste burtosi penibili )

| greyhound a răspuns:

Dimineata poti manca niste cereale integrale (fulgi de ovaz), musli, fulgi de porumb cu lapte sau branza, oua, o banana
La amiaza ti-ar trebui o friptura si o salata
Seara piure de cartofi, orez, peste
Poti baga si 1-2 gustari intre mese daca vrei (fructe, seminte)

| Wehes a răspuns:

Proteine : lapte, branza, oua, soia, carne, peste, unele legume.
Carbohidrati : orez, cartofi, paste etc.

Răspuns utilizator avertizat
| stpcr27 a răspuns:

Asa fiecare isi da cu parerea, cel mai bine ar fi sa mergi si sa te sfatuiesti cu un nutritionist si el poate sa te indrume pe un anume regim sau mai exista nutritionistul Andrei Laslau ( http://andreilaslau.ro ) si iti raspune la intrebari eventual te inspiri din meniurile lui, care sunt echilibrate si sanatoase.

| Prraetorian a răspuns:

Exerciţii pentru masă musculară de făcut acasă? Pentru tonifiere ai găsit poate, nu pentru masă musculară.
Cu ce ai tu acasă nu creşti masa musculară niciodată!

| Anicai_Ciprian_Ionut_1981 a răspuns:

Dieta mediteranà e cea mai bunà...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anicai_Ciprian_Ionut_1981):

Pui muschi cu dieta aia?

| Anicai_Ciprian_Ionut_1981 a răspuns (pentru Cosmin86):

Normal,,dacà faci si efort fizic desigur,,,

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anicai_Ciprian_Ionut_1981):

Aia e dieta de slabit, e cunoscut deja ca nu poti sa slabesti si sa pui muschi in acelasi timp happy

tocmai m-am uitat pe dieta aia... daca mai tragi si de fiare in timp ce o tii, mai mult pierzi din masa musculara decat pui

pentru muschi trebuie sa dublezi sau sa triplezi cantitatea de proteine si calorii, fata de ce vad eu acolo