| Contaiurea a întrebat:

Salut, am 15 ani si am hotarat ca vara asta sa nu stau degeaba.
Am gasit niste exercitii pentru masa musculara pe net, dar vreau sa am o alimentatie corecta. Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa mananc.
funda

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Ca sa iti dezvolti musculatura trebuie sa ai in vedere un regim bazat pe proteine. Ai nevoie de o dieta sanatoasa si echilibrata, diversificata.
Uite cateva alimente / mancaruri / condimente care au un efect benefic, intrucat tu ai nevoie de cat mai multe fibre si proteine :
- tarate : ovaz, orez, porumb, grau
- ierburi uscate si condimente : boia de ardei, praf de chili, scortisoara, oregano, cimbru, rozmarin, coriandru, cuisoare, busuioc, salvie, fenicul si piper negru
- pudra de cacao si ciocolata neagra
- Seminte de in, susan si unt de susan (tahini)
- endamame (pastai uscate de soia)
- Nuci (migdale, fistic, nuci pecan)
- Seminte de floarea soarelui
- Fasole (alba, neagra sau Pinto)
- Dovlecei
- conopida, broccoli, varza, varza de Bruxelles
- pere, mere, portocale si banane, prune uscate
- cereale integrale
- Produsele lactate
- albusul de ou
- carne de pui, peste, muschi de vita
De asemenea, evita :
- mancarurile foarte grase si nesanatoase, evident ma refer la fast-food si tot ce implica acesta
- sarea in exces
- uleiuri, grasimi, unturi
- dulciuri in mod exagerat
- salam, mezeluri, sunca etc
Ar fi bine sa bei 2 litri de apa pe zi, sa eviti sucurile si bauturile acidulate pe cat posibil. Mancarea gatita in casa, din ingrediente naturale, e cea mai buna.
Poti sa iti faci cate un terci cu fulgi de ovaz - eu fierb lapte, apoi pun niste fulgi de ovaz (dar nu multi pentru ca se vor umfla), mai las putin pe foc, pun zahar vanilat sau eventual mananc cu o dulceata.
De asemenea batoanele de musli sunt foarte bune.
Poti sa consumi salate de legume si chiar salate de fructe *yummy*
Sunt foarte bune si salatele de cruditati. Eu mai mananc uneori o salata de telina cu mar si iaurt, mie imi place mult.
Sucul de morcov / de mar / de portocala = minunat
Poti manca niste legume pe gratar cu un pui la cuptor si este super delicios.
Sper ca am ajutat.

| Grimmjow69 a răspuns:

Inainte de antrenament:

o salata unde sa adaugi diverse legume cum ar fi ardeiul, rosiile, salata si bucati de piept de pui.
cum ar fi ardei rosii, dovlecei, vinete mici, langa bucati de pui sau curcan, cu diferite mirodenii(usturoi, ceapa, patrunjel, piper)
salata de telina si morcov date pe razatoare, in care poti amesteca ou fiert din care galbenusul sa fie mixat cu o lingurade ulei si zeama de lamaie iar sosul rezultat se adaoga peste ou, telina morcovul dar si bucatile de pui facute la cuptorsau gratar in cel mai rau caz.
muraturi cu grad scazut de sare si otet impreuna cu o bucata de carne de vita facuta la cuptor(nu pana ajnge guma de mestecat).

Dupa antrenament:

un fresh de mar si portocale sau banana si mar; poti face unul mai citric din kiwi, lamaie si portocala, poti pune la un loc ananas, mandarina si bucati mici de para; etc.Acestea nu vor face altceva decat sa inlocuiasca vitaminele, proteinele dar si sa-ti aduca glucidelede care ai nevoie sa te mentina in putere pana la urmatoarea masa.