| MasteRShooteRrrrR a întrebat:

Salut am 15 ani si in jur de 1, 71m.Am facut 10 antrenamente cu antrenor si stiu ce exercitii am voie sa fac ca sa nu imi apese pe coloana, totusi sunt un pic ingrijorat.Este bine sau nu sa fac sala de la 15 ani?

Răspuns Câştigător
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Sala e buna pentru toti. Atata timp cat nu exagerezi cu greutatile. La sala te duci sa te antrenezi pentru tine. Nu e nici o competitie si nici nu trebuie sa demonstrezi nimanui nimic. Urmareste sa executi exercitiile corect, nu folosi greutati prea mari, mananca sanatos si odihneste-te suficient.

2 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Nu are nici o legatura sala cu cresterea sau coloana, nu este indicat sa faci sala la varsta asta, totusi esti un copil.

| Vladut650 a răspuns (pentru SiLaS):

Eu fac sport de la 7 ani, judo de performanta, sala cam pe la 13 ani am inceput mai bine, iar acum la 16 ani nu am nici o problema nici cu inaltimea, nici cu nimic. Am 16 ani si 1.78 inaltime si 76 kg. happy deci nu e mic sa faca sala, in schimb nu ar fi bine sa inceapa cu exercitii gen genuflexiuni cu bara. dar tractiuni etc poate sa faca. de ce nu?