| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si m-am gandit sa ma duc sa invat Karate.
Intrebare pentru cei care au facut/fac in prezent si ei karate :
Cum este la cursuri? Usor, greu, ce te pun sa faci?
Stiu ca poate fi diferit la fiecare locatie, dar vreau sa imi fac o mica idee.

Răspuns Câştigător
| ZEU93 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la box. E mult mai eficient si mult mai bun in lupta de strada. La karate faci niste exercitii de reactie de forta si sparring si desigur inveti nelipsita kata, care in lupta de strada nu te va ajuta prea mult, decat poate doar sa impresionezi adversarul. Si judo e mult mai eficient. Daca inveti o aruncare peste umar e de ajuns ca sa calmezi pe oricine. Bafta
Sa ai in vedere ca m-am referit la ce se face in Romania la karate, nicidecum la kyokushin care e full contact (lovituri in plin), ala e karate-le adevarat, dar aici in Romania nu e nicidecum asa.

2 răspunsuri:
| DrMundo a răspuns:

Sincer. plictisitor nu e cum te astepti tu, e foarte multa plictiseala la inceput, "echilibru" te va pune sa stai pe spate sa inveti cum sa respiri si chestii de genul, e destul de plictisitor iar cand incepi sa inveti. va fi din nou plictisitor, daca vrei sa faci ceva, du-te si fa box e mult mai eficient

| Ketch a răspuns:

Doar tu stii daca e greu sau nu. Daca iti place, e usor, daca nu, greu