| Davidof a întrebat:

Am 16 ani 1.68-1.69cm si 49-50kg. M-am apucat de sală de o luna si m-am gandit ca peste 4 luni sa iau si ceva proteine. Credeti ca Serious Mass m-ar ajuta ca sa pun ceva kg pe mine? PS:sa vorbeasca cei care au habar cat de cat de sală. Multumesc dau fundahappy

4 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Cel mai apreciat culturist a recunoscut ca desii face reclame la anumite proteine, el nu le consuma, si la fel si prietenii lui. A ajuns la un fizic super si dotat mancand mancare. A spus ca nimic nu va inlocui mancarea, care e cea mai buna in asta. Uita-te si tu, iti dau videoclipul.

https://www.youtube.com/watch?v=GnI64N7Uhoc

https://www.youtube.com/watch?v=pwUYSi3c2Oo

| MădălinaPosto a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vela, omul acela nu a facut muschii aceia si cresterea in greutate numai prin mancare... A folosit steroizi la un moment dat (chiar pe la inceput) si chiar el a declarat asta, a folosit niste injectii pentru acele brate imense. Nu invata un copil de 16 ani sa asculte de o figura publica, vorbeste din experienta ca asta isi doreste omu'... Mancarea te poate creste doar pana la un punct daca esti strict, mananci regulat, cate 4-5 mese pe zi cu niste gustari intre si daca te tii de orele de somn si de zilele de pauza. Cel mai bine e ca intai sa iti cunosti corpul foarte bine si sa ai un stil de viata cat mai sanatos. Nu sari peste orele de somn, peste mese. Documenteaza-ta mai intai pe o alimentatie curata, dupa care o sa poti incerca si proteinele fara probleme, o portie de clatite proteice, un shake cu banana, lapte, proteina si altele. Apa este extrem de importanta cand iei proteine, va trebui sa te hidratezi mai bine. Eu imi faceam cate un shake proteic dupa fiecare antrenament sau in cazurile extreme cand nu apucam sa iau o masa cum trebuia. Cand simteam nevoia de un "dulce" ma bucuram de o clatita proteica. Proteina nu trebuie sa inlocuiasca mese, dar poate veni in ajutorul tau daca e consumata corect si nu exagereziwinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru MădălinaPosto):

Pai, asta vrea sa zica si tipul ala. Bun, s-o fi folosit de steroizi omul, dar sfatul lui este exact ce mi-ai spus si tu mie. Nu ne-am contrazis, eventual ca am zis ca (virgula) culturistii din mancare mai mult se fac mari, aici da, nu se potriveste cu majoritatea culturistilor, putini sunt cei care cresc mari numai din mancare. Ei, punctele importante au fost comune la amandoi, deci pace! happy

| Gusty89 a răspuns:

Eu am luat dupa 6 luni si e ok, adică 6 luni fac normal, 2 luni cu suplimente, iar 6 luni normal, iar suplimente, acuma nu mai iau deloc, fac doar menținere(Menționez ca am luat si creatina cu pastile hepato-protect pentru ficat), numai sa bei apa aproape NON stop.
Numai bine.