| andreiush25 a întrebat:

Salut am 16 ani :D..si vreau un program pentru abdomen piept si brate :DD.fac flotari de vreo 9 luni :D....am inceput de vreo 4 luni http://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM si sunt la lvl 2 :)...
Fac si abdomene http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474...tot de aici
Este bine?:) fac flotari de 3 ori pe saptamana iar abdomenele ceva mai des
Daca aveti vreun program care sa dea rezultate mai bune si mai eficiente spuneti-mi
Si nu prea stiu ce sa mananc pentru o alimentatie sanatoasa...

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai si cat ai marit greutatile folosite in astea 9 luni? Pentru a mari muschii trebuie sa maresti greutatile, nu numarul de repetari. Faptul ca poti face mai multe flotari NU inseamna ca esti mai puternic, ci mai rezistent.

Daca nu vrei sa te duci la sala ( unde se fac muschii adevarati ), atunci macar leaga greutati de tine cand faci flotari si sa faci MAXIM 10 flotari/serie, cand poti mai multe, maresti greutatea.

Si fa si niste exercitii de izolare, si exercitii din alte unghiuri, doar cu flotari nu faci mare lucru ( lucrezi muschiul dintr-un singur unghi cu un singur tip de exercitiu ).

Ce sa mananci? Pai cat sa-ti asiguri 2 grame de proteine/kg-corp zilnic, asta e foarte important daca vrei progrese ca lumea. Proteine = carne, peste, branza, oua. Si mai ai nevoie de carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ) si grasimi sanatoase (masline, nuci, alune ). Mai baga si 2-3 fructe/zi, pentru fibre.

| LuCi82820 a răspuns:

Salut exact aceste exerciti le fac si eu de vreo 4-5 luni si au dat roade dar abia am inceout flotarile ca timp de 3 luni am facut abdomenele in prima luna am facut level1 in luna 2 am facut level 2 si in a treia luna am facut level 3 acum incep si eu flotarile dar fabta in contioare!