| optional a întrebat:

Salut, am 16 ani si am inceput sa fac sala de 1 luna, as vrea sa cresc in masa musculara dar mai intai as vrea sa ii intreb pe cei care stiu.Am 1.85 si 68 kg, ce ma sfatuiti sa iau s ce efecte adverse au?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Invata intai sa mananci, asta iti ia macar 1 an.

Dupa ce inveti sa mananci, iti cumperi suplimente.

| greyhound a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai ma de ce esti rau happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru greyhound):

Pai nu am dreptate? De ce sa dea banii degeaba pe suplimente?

Mai bine ia suplimente cand stie clar ce ia si ce-i lipseste din alimentatie big grin

| greyhound a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte corect, dar plecam si noi de la ideea ca nu se duce ca talamba la sala fara sa stie nimic.

| JohnnyBi a răspuns (pentru greyhound):

Odata ce intreaba aici ce sa ia, presupui gresit.

| greyhound a răspuns:

Sper din suflet ca stii ce sa faci la sala, ca ai citit si tu despre alimentatie, antrenament, ca esti hotarat sa te tii de sportul asta si ca ai un scop realist si nu unul superficial.
Daca te-ai dus cu gandul "las' ca vad ce fac" renunta pentru moment pana cand vei fi pregatit. La sala nu-ti merge mult timp cu improvizatii.
Suplimente, pentru inceput merge un gainer, unul potrivit pentru tine (poti sa vorbesti cu vanzatorul) sau sa-ti iei tu whey si dextroza (si daca vrei, si creatina) si sa-ti pui tu proportiile.
Efecte adverse nu sunt (poate doar balonari si diaree dar sunt rare cazurile). Desigur, daca iti vei lua un supliment de 30 lei kilul, mai bine iti iei soricioaica.

| AntrenorFitness a răspuns:

Asta http://www.megaproteine.ro/......ner-2-3kg/
sa mananci, sa te antrenezi corect si sa dormi 8 ore pe noapte.