| Sorin2390 a întrebat:

Salut,am 17 ani, 1.80 si 76 kg.Deci as vrea sa stiu urmatoarele lucruri
Daca fac de exemplu de luni-joi numai cu gantere si haltere (acasa),si ma odihnesc vineri,sambata si duminica,iar dupa fac luni-joi abdomen si ma odihnesc la fel, este prea exagerat? Vreau sa specific ca sunt destul de grele halterele si ganterele si ma antrenez cu ele in jur de 40 de minute, cu 1 minut pauza intre serii, iar la abdomen tot 40 minute, cu un minut pauza intre serii.Si mai si alerg 30 de minute pe zi de luni pana joi.Este prea exagerat? Sau sa fac 2 zile cu gantere si haltere si 2 zile abdomen,iar dupa sa ma odihnesc vineri, sambata si duminica.Ce parere aveti? Dau funda! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| xZeRo a răspuns:

Salut, luni poți face exerciții pentru partea superioară a corpului, marți pentru partea inferioară. Mare atenție să eviți suprasolicitarea, mai ales că acum eşti în perioada de creştere. Pentru abdomen sunt foarte eficiente exercițiile statice, evită abdomenele(crunch) pentru că afectează coloana. Vezi cum reacționează organismul tău si gândeşte-te bine care sunt scopurile tale principale pentru care te antrenezi. Exercițiile efectuate cu greutatea corpului sunt excelente! Ia pauză atunci când simți că ai nevoie de recuperare. Este foarte important să vizionat videoclip-uri pentru a cunoaste forma corectă a exercițiilor fizice!