| Dalin123 a întrebat:

Am 17 ani, impliniti de cam 2 saptamani. Vreau sa dau la medicina militara si ca sa ma pregatesc pentru probee sportive m-am apucat de sala de 3 luni si de sport serios(alergari, workout uri acasa)zilnic, de cam 8 luni, pana acum nu am luat niciun supliment alimentar. Am 81kg si 1, 85cm inaltime. Ma gandeam sa ma apuc sa beau cate un shake proteic low carbo, pentru ca nu vreau sa pun grasime pe mine, dupa fiecare antrenament( merg la sala de minim 3 ori pe saptamana).
Cei care se pricep... ajuta aceste suplimente?

2 răspunsuri:
| P3d1a a răspuns:

Da, ajuta. Rezultatele o sa apara mult mai repede la inceput dar dupa ce te obisnuiesti cu regimul o sa incetineasca.

Pe termen lung nu stiu 100% daca ajuta, dar la inceput iti garantez ca te ajuta.

Eu faceam fara proteine dar nu ma imbunatateam decat cate putin in fiecare luna, dupa ce am inceput sa iau rezultatele apareau mai repede, dupa 2 ani rezultatele au incetinit aproape complet si le-am lasat. Nu stiu daca sunt proteinele de vina sau imi trebuia un antrenament mai intensiv. In orice caz, daca vrei doar sa fii admis, probele fizice sunt destul de usor de trecut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru P3d1a):

In primul rand, cate proteine iti asigurati din alimentatie?

Ai facut calculul? Altfel CUM STII cat sa iei din suplimente?