| BitKode a întrebat:

Am 187 cm si 87 de kg. Vreau sa dau burtica jos si sa fac patratele! Cine imi da si mie un program de antrenament care sa il fac acasa (nu am o sala decat la 20 km de mine si nu pot sa fac drumul asta de 5 ori pe saptamana + ca mai sunt si cu scoala) si vreau si un regim alimentar. Am inteles ca pentru a avea patratele vizibile trebuie sa am 14-15-16 % grasime corpolara. Vreau in primul rand sa am o viata sanatoasa si in al doilea rand sa le fac in aproximativ 6 luni sau mai repede daca este posibil. Ce ziceti ar fi mai bine sa merg la un nutritionist? Parintii mi-au spus ca daca vreau sa ma duc, pot sa mearga cu mine.Dar eu vreau un program dar sa stiti ca daca incep scoala acolo sunt de la 12:00 pana la 18:00 poate va ajuta si imi faceti programul.Multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| DeCe a răspuns:

Buna. Eu cred ca cel mai bine e sa mergi la un nutritionist. Nu ti-as recomanda sa incepi un oarecare program alimentar pentru ca nu sti daca e bun pentru organismul tau, dar un nutritionist stie ce e mai bine si asa poti afla si cat de sanatos esti sau nu. In ceea ce tine de o alimentatie sanatoasa, ar trebui sa consumi foarte multe fructe si legume si bineinteles sa incerci sa excluzi grasimile si zaharul cat mai mult. Pentru antrenament, daca iti permiti, poti sa-ti cumperi un aparat pentru abdomene. Daca nu iti permiti atunci poti face sport in casa. In fiecare zi incearca sa alergi (pe loc sau afara) si sa faci abdomene si gimnastica. Sper ca ti-am fost de ajutor.

2 răspunsuri:
| RexCuParuCret a răspuns:

Eu iti recomand sa strangi bani din timp 1-2 ani si sa iti iei niste gentere/haltere de preferat cu surub.Stiu ca nu are legatura cu abdomenu dar e bine sa fi facut peste tot.

| BitKode explică (pentru RexCuParuCret):

Pai am haltere si gantere. Am masa de abdomene, si aparat din ala pentru spate. Le-am cumparat mai demult! Nu le-am folosit pentru ca nu am visat la un corp perfectwinking