| 4Cooled a întrebat:

Am 2 programe de sport si nu stiu care program este mai bun.
Programul 1 : luni - biceps / triceps / umeri
marti - spate
miercuri - piept
etc.
Programul 2: Toate exercitiile pentru brat, spate, piept etc. intr-o singura zi dar mai putine

8 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Niciun program din ce ai scris nu este bun. Cum sa faci brațe in ziua x, iar în următoarea să faci piept/spate? Nu e logic că nu mai ai forță să tragi daca cu o zi în urmă ai obosit mușchiul de care te folosești să tragi/împingi?
Încearcă programul clasic:
piept+triceps(poți face și abdomen în ziua cu pieptul), spate+biceps, picioare+abdomen, umeri+trapez, iar de aranjat pe zile ți le aranjezi cum îți convine.

| 4Cooled explică (pentru RobertMoon):

Multumesc, bune idei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal as merge pe upper/lower dar și full body.Nu ai zis decât grupele, cine vrei să își de-a seama care este mai bun. Un program bun este personalizat, nu exista vreunul perfect, daca s-ar putea defini unul bun, e ăla care ai rezultate mai rapide/mai usoare/fara risc de supravolum si minimizează accidentările.in cea mai mica perioada de timp. Cu exerciții și metode cheie care funcționează pe tine și la care ești slab.

| Trustmotorcy a răspuns:

Îți spun cum făceam eu, îndrumat de antrenor.

Primele 2 săptămâni dacă ești la început faci circuit. Adică câte o grupă musculară de fiecare. Adică programul 2 la tine.

După ce te-ai obișnuit cu sala le faci pe grupe, adică programul 1.

O zi făceam piept, umeri și triceps, câte 2 exerciții diferite pentru fiecare. Următoarea zi, spate, trapez și biceps. A treia zi, picioare gambe și abdomen.

Programul 2 nu-l ține la nesfârșit, doar la început. Urmărește-l pe Angel Fitness pentru programul pe grupe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trustmotorcy):

"Programul 2 nu-l ține la nesfârșit, doar la început."
De ce?
Poate să aibă rezultate și după 10 ani se sala cu acest tip de program, dar trebuie să -l facă calumea nu doar 2-3 exerciții laughing

| 4Cooled explică (pentru Trustmotorcy):

Multumesc! Si cam cate exercitii imi recomanzi cu fiecare? Eu de obicei fac 3 seturi a cate 20 repetitii.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru 4Cooled):

Să te obișnuiești poți face la început 20 de repetări mai ușoare dar corecte. La început e bine, apoi trage de tine cu altele mai grele și cu mai puține repetări, să simți febra musculară.

Să progresezi vei trece la 10-15 repetări cu greutăți mai mari, nu trage să faci 20 neapărat. Minim 10 dacă poți ridica e bine cu greutăți mai mari. Seturile să fie 4, pauză 2 minute între ele.

Pentru cine a comentat mai sus, dacă face circuit non-stop nu va avea rezultate eficiente. Grupele de mușchi nu sunt degeaba selectate împreună. Toate odată nu vor da rezultate la fel de ok.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Cel mai eficient program mi se pare cel împărțit pe grupe, cel puțin în cazul meu.
L-spate+biceps, M-piept+triceps, M-deltoid+trapez, J-piept+triceps, V-spate+biceps și S-picioare+abdomen