| ViseCiufulite a întrebat:

Am 35 de kg si 1, 55. Ce as putea sa fac sa ma inalt? Bineinteles, as manca mai mult. Mi-a zis cineva sa sar coarda si am sarit, dar nimic special nu s-a intamplat avand in vedere ca toata vacanta saream cu o prietena coarda si jucam si baschet ocazional. Parintii mei sunt micuti de statura si cred ca de aceea nu prea pot sa ma inalt dar am unchi care sunt foarte inalti, peste 1, 80. Deci... ce as putea sa fac?

24 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Inaltimea iti este influentata de genetica deci nu poti sa te inalti semnificativ, dar inotul te inalta, basketul, handball-ul, ideea e sa faci u sport, macar cand esti in crestere pana la 18 -20 de ani sa faci un sport constant,

| SabinCrb a răspuns:

In primul rand, daca fumezi sau bei, lasa-te. Si sa-mi spui ce varsta ai.
In al doilea rand, bea foarte MULT LAPTE. Eu am 15 ani, abia 1.53, iar in ultimele 2 luni am crescut cat n-am crescut in 6 luni. Am facut teste (o luna am baut numai cola si Sprite si ajunsesem la acelasi ritm vechi).
Incearca inotul.
Degeaba faci tu sport, daca nu mananci si nu bei vitamine.
Si recunosc, eu sunt fumator. Dar pentru mine, laptele este cheia. As da orice sa ma pot lasa de tigari.

| ViseCiufulite explică (pentru SabinCrb):

Am 14 ani. Nu fumez, de baut beau doar cand e o chestie mai speciala gen revelion sau aniversari. Mersi mult de sfat! Am sa le incerc pe toate. Chair TREBUIE sa ma inalt deoarece voi merge la scoala la oras iar acolo daca esti mic te iau cei mari la rost si nu vreau sa renunt sau mai rau, sa ajung in depresie.

| SabinCrb a răspuns (pentru ViseCiufulite):

Eu practic inotul, si recunosc, doar vara. Beau cat mai mult lapte de unde si cum pot. Eu beau ZuZu de 3, 5% grasime, dar iti recomand laptele natural, direct de la vaca. Este mai gras, deci mai bogat in proteine. Mananc foarte multe mere. Deci, fructe. Dorm cat de mult pot. La maxim 12 sunt in pat. Recomandat este sa fii de la 10. Si din pacate, timpul nu-mi permite sa dorm dupa-masa (scoala), dar toata vacanta am facut-o.
Si esti o fata. Nu are cine sa te ia la rost, daca stii cum sa le dai peste nas. Asta mai conteaza si unde mergi, si cel mai bine, stai in banca ta unde te vei duce.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SabinCrb):

Mai gras = mai bogat in GRASIMI, nu in proteine

| SabinCrb a răspuns (pentru Cosmin86):

Si proteine. Sunt mai multe proteine in laptele ZuZu de 3.5% grasime decat in cel de 1.5% grasimewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru SabinCrb):

Serios? De cand?

http://www.albalact.ro/en/brands/brand/zuzu/products/milk.html

Ia fi atent :

zuzu 3.5% grasime : are 3.4 grame de proteine pe 100 ml
zuzu 1.5% grasime : are TOT 3.4 grame de proteine pe 100 ml

Deci, au FIX la fel proteine :)

| SabinCrb a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar a aceeasi cota de energie, de carbhidrati de grasimi de fibre de sodiu si de calciu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SabinCrb):

Calciu e fix la fel.

Si vorbeam de proteine doar happy

Oricum nu consider laptele asa valoros, din 3 motive :

- are foarte putine proteine ( 3.2 %, fata de carne care are peste 20 % )
- are protiene cu absorbtie lenta, deci e bun doar seara sa fie consumat
- are raport calciu-magneziu foarte prost, deci degeaba are calciu ca se absoarbe foarte prost

| SabinCrb a răspuns:

Dar eu? 15 ani, 1.53 si 32 de kilograme? Nu conteaza greutatea, atata timp cat esti sanatos tun si te simti bine in corpul tau.

| ViseCiufulite explică (pentru SabinCrb):

Corect! Iar la faza cu bautul laptelui chiar nu e o problema deoarece stau la sat si pot lua de la o vecina. Dorm dupa masa doar cand ma simt obosita deoarece am foarte multe teme. Eu sunt o fire destul de timida pana cand ajung sa cunosc o persoana iar apoi ma deschid.

| Dilavia a răspuns (pentru SabinCrb):

Da daca esti sanatos insa e cam greu sa fi sanatos daca ai prea mult in greutate sau prea putin! corpul se imbolnaveste! oricum fructele sau sucul de fructe natural facut de tine acasa daca iti pui intr-o sticla si te duci sa alergi sau faci sport si in acel timp, din cand in cand, sa mai bei suc dala, face bine corpului!

| dracu14 a răspuns:

Indiferent de ce sport vei face nu vei creste
cresterea in inaltime tine de genetica, de functionarea hormonului de crestere
daca parintii tai sunt scunzi si tu vei fi scunda(si crede-ma ca o fata e mult mai atractiva cand are pana in 1.70, parerea mea)
dar totusi cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa practici un sport, cum ar fi handbal bascht volei

| availablehandyman a răspuns:

Sa dormi de dupa amiaza cel putin o ora! o sa te ajute ff mult

| Dilavia a răspuns:

Fa baschet pentru ca baschetbalisti se fac inalti pentru ca sar mereu la cos si stai agatat de o bara vreo 5 minute dar sa nu atingi cu picioarele de jos si sari la perete pune la perete o tinta destul de inalta si intinde mainile si sari incercand sa atingi tina sa nu razi de ce ti-am spus e adevarat! si doamna mea de sport si doctora mi-au zis la fel! si eu chiar m-am inaltat sa stii ca functioneaza!

| stoica1 a răspuns:

Practica un sport de preferabil inot bascket Voley.

| iulyan_9096 a răspuns:

Incearca sa joci baschet, trebuie sa joci cativa ani sa te inalti nu cateva saptamani cum ai facut tu.

| ViseCiufulite explică:

Eu zic ca mi-e bine asa, nu ma simt nici slaba nici grasa. S-ar putea sa ma mai fi ingrasat 3-4 kg de cand nu m-am mai cantarit.

| pufulichi a răspuns:

Deci nimic deosebit nu poti sa faci, sa te agati de o bara si sa te intinzi bine, astfel trebuie cit mai des insa nu garanteaza rezultatul. Daca va fi sa fii josuta, nu ai ce face.

| Maria3Maria a răspuns:

Tu ai deja o problema cu inaltimea si greutatea ta, ceea ce intr.un fel sau altul nu e bine.
Eu am 18 ani si 1.55... n.am mai crescut niciun cm de la 14 ani. Am parinti inalti, insa asa a fost sa fie, desi am incercat mai multe metode de a ma inalta. La inceput am avut mii de ganduri in cap, acum sunt relaxata si foarte multumita de inaltimea mea! Majoritatea ma invidiaza pentru ca pot purta tocuri, pot iesi cu baieti si inalti si mai putin inalti, in plus o miniona e mai feminina decat o tipa extrem de inalta. Singura chestie...mai pune cateva kg pe tine. :*

| Gaby_Tudorache_1998 a răspuns:

Ba eu am 1, 90 si dor 14 ani stay agatat de o bara asa am facut eu intro luna cresti 10 cm

| Catalinnnnnnn a răspuns:

Ceao,este simplu : mancare sanatoasa si echilibrata, sport + faptul ca s-au facut studii legate de problema ta.s-a ajuns la concluzia ca SOMNUL este cel mai important factor pentru a te inalta.Ok, somnul e bun dar nu oricand si oricum.Este foarte importanta pozitia, durata si momentul.Cea mai favorabila pozitie este intins/a pe spate cu mainile si picioarele usor departate; durata sa nu depaseasca 10 ore si.un secret, somnul cel mai eficient pentru crestere este intre ora 20:00-24:00.S-a demonstrat faptul ca in acel interval hormonii de crestere sunt cel mai bine incarcati atunci.P.S : nu te astepta la rezultate miraculoase..sau..intr-o scurta durata de timp.Succes

| Margutza30 a răspuns:

Pai esti slaba...si daca nu te mai inalti ar trebui sa mai mananci. Vreau sa spun ca la inaltimea ta ar trebui sa ai peste 40 de kg adica intre 40-45 de kg.