| GulDan a întrebat:

Am facut sala (forta in special) si atletism 1 an jumate. si m-am dezvoltat gen mai mult fibra(definit).

As dori sa alerg la crossuri de 3-6 km.

Intrebarea mea e: slabesc in masa musculara daca alerg mult? Am 1.85 si 75 kg

4 răspunsuri:
| Mandeliu a răspuns:

Daca alergi in jur de 20 min. poti pierde din masa musculara.Nu sunt sigur cat dureaza un cross de 6 KM.

| SiLaS a răspuns:

Fibra=masa musculara pentru ca muschiul este alcatuit din fibre musculare, NICIODATA fibra nu este acelasi lucru cu definirea, invata cel putin lucrurile de baza in acest sport.Si da daca faci cardio, adica definire slabesti in masa musculara, este logic.

| GulDan explică (pentru SiLaS):

Mda mersi pentru. corectare Si mda aiurea m-am chinuit ceva sa pun muschii dar as vrea sa fac si rezistenta m-am plitisit sa fac doar viteza.
Dar nu te gandi ca sunt umflat cu pompa...sunt mai atletic dar ca am facut sala in trecut sunt mai format un pic.

| SiLaS a răspuns (pentru GulDan):

Atunci ai putea sa faci cel putin 3 zile de cardio pe saptamana, pentru rezistenta si mai putini carbohidrati in alimentatie, incearca sa ii scoti treptat asta te va ajuta.Bafta!