| sdasdsad21d12dw2dsdasd a întrebat:

Salut.
Am fost un an plecat din tara si cand m-am intors m-am vazut cu un prieten bun de al meu.
Eu am inaltimea 1.70 si am 22 de ani. El avea fix aceeasi inaltime ca mine. Dupa un an in care ne-am vazut, zilele astea ne-am intalnit si culmea, are 1.80. Cum e posibil sa fi crescut asa mult intr-un an? El are 19 ani. Nu face sport sau ceva.
Si-a facut o prietena si si-a inceput viata sexuala. O fi de la asta? O fi din cauza hormonilor?

1. La ce varsta se opreste cresterea in inaltime?
2. La 22 de ani mai am sanse sa cresc? Daca da, ce ar trebui sa fac? Stiti metode? Exista metode sa te inalti fortat? Imi doresc macar 1.75

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Baietii cresc si pana la 24
https://www.google.com/search?q=pana+la+ce+varsta+cresc+baietii+in+inaltime
https://adevarul.ro/......index.html
si nu se intampla "rar" sa cresti pe ultima suta de metrii

in orice caz, cresterea inceteaza cand se sudeaza oasele capului, asa ca ai putea sa iti faci un test medical sa vezi daca mai poti sa cresti... daca, chiar te mananca ideea :P

| AnastasiaK a răspuns:

Problemele majore ale barbatilor: inaltimea si lungimea (ale unora*, ca pe altii din fericire ii duce totusi capul). Da, e naspa, de acord, inteleg, sunt multe fete care n-o sa se uite la tine din cauza asta, dar n-ai ce face. Asta e geneticul, nu e vorba de cat sport faci, de cat sari, de cat inoti, de cat stai atarnat de vreo bara sau ce prostii o sa se trezeasca altii sa recomande. Conteaza geneticul + foarte putin factorii de mediu (dar nu prea ai tu control asupra lor oricum, deci hai sa zicem genetic+noroc). Inaltimea finala de asta depinde si nup, la 22 nu mai cresti.

| irezistibilul a răspuns:

Prietenul tau a crescut atata fiindca inca are 19 ani, iar intre 18 si 23 de ani o persoana are ultima posibilitate pentru a atinge inaltimea maxima pe care o are scrisa in codul genetic.
Am spus 18-23 pentru ca barbatii cresc in inaltime pana la maxim 23 de ani. Hai sa fim seriosi, barbatii care cresc dupa 23 de ani se regasesc in categoria "cazuri exceptionale".
Eu am 20 de ani si am 184, iar si eu ca prietenul tau am crescut brusc in 2 ani... la 18 aveam 173, iar acum la 20 am 184. Nu stiu daca o sa mai cresc, dar vreau sa iti spun ceva, daca iti spun ca, chiar daca am 184 nu ma simt inalt, ma crezi? happy
Locuiesc in IT, si multi sunt de 180-185, sunt si destui de 190+, un barbat este inalt atunci cand este se uita in jurul lui si observa ca depaseste inaltimea medie. La varsta mea mai am sanse sa mai cresc, si sincer mi-as dori la un 186-190.
Oricum nu inaltimea este totul. Conteaza mult caracterul. In cazul in care te doare de ce vor fetele.
Deci:
1. Se opreste pe la 23, in cazuri exceptionale pe la 24-25, dar eu sincer nu am auzit de la niciunu ca a crescut pana la 24-25, deci spun cu mai multa siguranta ca barbatii cresc pana la 23.
2. La 22 de ani da, mai ai sanse sa mai cresti cam un an, cam asa. Baga activitate fizica de o ora pe zi precum: stretching, sarituri, saritul corzii, alearga, tractiuni, flotari, abdomene, genuflexiuni, fandari, si stai mai mult pe afara. Consuma alimente bogate in calciu si proteine.
Stai linistit, daca faci cum ti-am spus la un macar 175 o sa ajungi, poate si peste.