| Seby2252001 a întrebat:

Salut! Am început un challange. Să fac 100 de flotări pe zi. Timp de 100 de zile si am 14 ani, mi-ar afecta cumva cresterea în înălțime, adica sa o stopeze?

Răspuns Câştigător
| Skarr a răspuns:

E doar un mit. Daca te duci la sala si ridici greutati sau daca faci exercitii nu o sa te opresti din crescut.
Ce poate sa ti afecteze inaltimea sa zicem e ca ridici greutati sau faci exercitii gresit si sa ti afecteze coloana si sa ai probleme cu spatele. Atunci s-ar putea sa ti afecteze inaltimea.
Dar daca faci exercitiile corect si te incalzesti inainte n ai ce sa patesti. Si oricum vorbim de flotari nu de ridicat greutati deci poti sa faci linistit.
Apropo. Sa nu incerci sa te masori dimineata si sa compari inaltimea peste cateva ore sau seara dupa ce ai facut flotari pentru ca dimineata cand te trezesti esti mai inalt pentru ca ai dormit dar dupa cateva ore o sa scazi cativa centimetri indiferent daca faci exercitii sau nu.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o legatura una cu alta.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Flotările nu o să îți afecteze înălțimea.
Îți urez o zi bună!