| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si 11 luni. 164cm si 55 kg( masculin). Am inceput sa fac de cand a inceput vara niste exercitii pentru cresterea in inaltime, efect 1.5cm in luna iunie iar in aceasta luna nu prea am avut timp ca am fost plecat de la inceput lui iulie cateva zile iar acum de pe 12 pana pe 18. Cand am ajuns acasa din prima mini vacanta am observat ca am mai luat 0.3cm. Intrebarea mea ar fi daca aceste exercitii imi pot afecta coloana, tin sa mentionez ca ma doare un pic spatele dar probabil ca este si de la crestere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar o sa mai cresti.Ai 13 ani. Bineinteles ca un efort prea mare afecreaza coloana. Pana la 20 de ani o sa mai cresti stai linistit. Ai o inaltime ok pentru varsta ta.

| zKosmynStefan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa fiu mai inalt pentru varsta mea. Doar as dori sa stiu rasp la intrebare mea. Multumesc!