| Jojo1769 a întrebat:

Am o cursiera giant tcr advanced si vreau sa schimb angrenajul cu totul. Vreau sa știu doar care ar fi problema, sau ar fi vreo problema dacă pun pinioane mtb deși am lanț, deraior și foi road? Mulțumesc!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

La cursiere nu ma pricep foarte bine, insa daca patina schimbatorului nu freaca de noile pinioane, nu are ce sa pateasca.

Cu lantul ar mai putea fi o problema - poate cea mai mare.
Daca numarul de pinioane creste fata de cel initial, si lantul trebuie sa fie putin mai ingust.

Lungimea lui ar trebui verificata dupa cel mai mare pinion si cea mai mare foaie. In afara de circumferinta completa a traiectoriei pe dupa cele doua, sa ai inca doua zale.

La asemenea experimente trebuie sa si testezi, nu poti sti dinainte cu exactitate de ce te vei lovi.