| Crovip a întrebat:

Salutare, am schimbat recent angrenajul vechi, cu shimano FC-TY301 si lant Contec 8x3. Pinioanele au ramas si sunt CS-HG31-8, nu par uzate, dar in aceasta configuratie, imi scapa pe pinioanele mici, pe cele mari nu am putut sa schimb, ca deja ma umplusem de nervi cand am vazut. Odata cu schimbarea angrenajului si al lantului, am schimbat si schimbătorul de pinioane shimano acera, tot cu unul identic. Nu am parcurs decat vreo 200 metri cu piesele respective, si de la inceput a scapat lantul. De la ce ar putea scapa? Pinioane uzate? Incompatibilitate lant contec cu schimano?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Pinioane uzate cel mai probabil, chiar daca uzura nu este neapărat vizibilă.

| Crovip explică (pentru VoidEternal):

Multumesc. Vor fi schimbate la salariu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Crovip):

De ce ne intrebi pe noi daca il schimbi la salariu?

| Crovip explică (pentru darrio2007):

Greșeală de tastare. Evident ca nu era semnul intrebarii, dar nu mai pot edita.

| Crovip explică (pentru VoidEternal):

Azi am schimbat si se pare ca ele erau de vina, respectiv pinioanele, chiar daca aparent nu pareau uzate, dupa demontarea lor pentru inlocuire, era evidenta uzura. multumesc de ajutor.

| VoidEternal a răspuns (pentru Crovip):

Cu plăcere. Spor la pedalat.