| Aalexander a întrebat:

Salut.
Am o dilema la sala: fluturarile cu gantere pentru piept sunt sau nu un exercitiu bun?
Am gasit acest clip pe youtube : https://www.youtube.com/watch?v=O6Y3WDY1tUo; dupa cum explica mi se pare corect. dar se contrazice cu alte principii : http://www.culturism.ro/fitness/vrei-un-piept-masiv-iti- spunem-noi-cum.html si http://hunkbody.ro/......k-inclus/.
Eu la inceputul antrenamentului fac fluturari, dupa impins si la sfarsit pieptul meu e pompat cum trebuie.
Ce parere aveti?
P.S.: am mai bine de un an de sala deci nu sunt chiar paralel. am citit destul de mult pe domeniul asta so mi-ar prinde foarte bine o parere de la cineva care chiar stie nu de la unu care se baga in seama sa para destept. :D

1 răspuns:
| Dragoslav a răspuns:

Primul exercitiu pe care tipul il arata in filmulet este un exercitiu bun pentru piept dar el se refera si la alte defecte de efectuare, si anume: coatele niciodata drepte la fluturari, mereu flexate putin in asa fel incat sus sa simti pieptul incordat, nu umerii sau spatele. asadar, coatele flexate si niciodata nu cobori bratele sub nivelul pieptului (nu intinzi mai mult decat linia corpului, nu cobori coatele sub piept). si o simpla parere personala, tipul are piept disproportional dezvoltat si slab dezvoltat, nu ar fi trebuit sa dea sfaturi pentru piept. a doua problema la care ar trebui sa fii atent: exercitiile izolate (in general cele cu gantere) sunt mai putin pentru volum. pentru piept mare se fac exercitii care iti permit greutati mari, adica bara.