| szanescu1 a întrebat:

Salut.Am o intrebare de ceva vreme m-am decis ca sa incep antrenament cu exercitii calisthenice(greutatea corpului). Sunt bune sau ma intorc la greutati?(Accept raspunsuri doar de la cei ce stiu)

32 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt cele mai bune, dar respecti principiul 8 repetari. Poti peste, faci exercitiul mai greu, adaugi alt exercitiu sau adaugi greutate.

| greyhound a răspuns:

Exercitiile cu greutatea corpului sunt bune doar pana trece organismul peste socul exercitiilor (o luna, doua). Dupa ce se adapteaza nu mai au nici un efect.

| Cosmin86 a răspuns (pentru greyhound):

Ba au, ca mereu faci exercitii noi si mereu maresti greutatea big grin

spre ex. la tractiuni, maresc greutatea scazand nr de degete de la cealalta mana ( sau cu cealala mana ma tin de un prosop, din ce in ce mai jos ). Sau poti face negative intr-o mana, care iti rup bicepsu si antebratu.

Si multe altele, te poti antrena lejer ani de zile doar cu corpul tau si tot sa progresezi, important e sa stii cum ( daca faci doar banale flotari si tractiuni normale, logic ca nu mai progresezi dupa 1 luna )

| deathy a răspuns:

Combina-le si vei avea rezultate extraordinare.Gandeste-ti un program astfel incat muschii sa aiba timp sa se recupereze si treci la treaba!

| szanescu1 explică:

Va rog atat vr sa stiu care e bun Calisthenics vs Greutati.Pricizez ca eu nu vr sa fiu umflat doar sa fiu definit si cu muschii frumosi si vizibili. Ceva de genu https://www.google.ro/......ps?/search

| Sectoid a răspuns:

Pai exercitiile cu greutatea corpului nu o sa-ti dea neapararat masa. ci doar forta. in ligamente si vei fi in forma. daca vrei masa trebuie sa tragi de fiare., cele cu greutatea corpului sunt sa iti intareasca carnea pe tine...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sectoid):

De ce naiba sa nu-i dea si masa?

si cum intaresti tu "carnea" de pe tine fara sa maresti masa?

si daca esti COMPLET PE LANGA, de ce cometnezi ca un copil mic?

| Sectoid a răspuns (pentru Cosmin86):

Taci daca nu stii despre ce vorbesti, daca tu cresti in masa la fel cum cresti cand tragi de firare esti bun tu ma!

| Sectoid a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand faci cu greutatea corpului posibil sa cresti doar un pic. cel putin daca nu iei suplimente. nu ai aproape nici o sansa, doar sa se defineasca muschii atat, daca habar nu ai pleaca de pe postu asta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sectoid):

Cresti in masa cand faci maxim 8-9 repetari / serie ( uneori 10 ) si in functie de cate proteine+carbohidrati ai in alimentatie.

daca faci exercitii care nu-ti permit peste 8 repetari, cresti si in masa.

Uita-te putin :
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/......3420_n.jpg

Asa am bratele fara sa le lucrez direct cu gantere sau stiu eu ce, nu am mai tras de o gantera din primavara.

Si termina cu "habar nu ai", am cativa ani de sport, nu te compari tu cu mine happy

| Sectoid a răspuns (pentru Cosmin86):

Frate dc comentezi daca nu stii, am un prieten de 17 ani are niste brate de om de 35 de ani fara sa auda macar de conceput sport, tras de fiare etc. E GENETICU E MARE CAT UN TAUR are niste brate de buturuga asa ca daca nu stii taci! sunt tipi slabuti de 20 ani au numai piele si os, vrei sa imi spui ca daca ii pui la cateva flotari si tractiuni se fac misto? mai invata cate ceva si apoi imi comentezi mie, hai bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sectoid):

Genetic? aveam 30 in brate, acum am 42, dupa antrenamente si 5 mese consistente pe zi, bogate in proteine. Am mancat si 1 kg de carne pe zi intr-o perioada, cand am pus muschi seriosi.

Si vai de capul meu, un mucos de 15 ani care cere "funda" la 2 raspunsuri din 3 ma contrazice pe mine.

Mai cresti ma copil firav.

p.s. : vezi profilul meu, peste 15.000 de raspunsuri, toate la sport si nutrite, asta e hobby-ul meu, nu ma inveti tu pe mine.

Si mai documenteaza-te de street workout, cel mai probabil nu poti sa faci un amarat de muscle-up.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sectoid):

Si cine a zis "cateva flotari si tractiuni"?

- back-lever
- muscle-up
- tractiuni intr-o mana ( cu greutati legate de tine daca sunt prea usoare )
- flotari intr-o mana ( cu discuri legate de tine )
- genuflexiuni intr-un picior sau cu greutati in plus pe tine
- multe altele

Mai uita-te si tu la Hannibal si altii.

Daca tu faci doar "niste flotair si tractiuni", EVIDENT ca nu cresti, dar daca INVETI SA TE ANTRENEZI, e alta mancare de peste.

| NDC12 a răspuns (pentru Sectoid):

Esti pe langa subiect! Nu stii nimic despre sportul asta dar te dai destept. Mai documenteaza-te.

| NDC12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici nu cred ca stie ce inseamna muscle-up.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NDC12):

E un copil de 15 ani care crede ca exercitii cu corpul tau sunt "niste flotari si tractiuni" rolling on the floor

vai de capul meu laughing

| szanescu1 explică (pentru Sectoid):

Eu nu zic de calistenice ca si flotari si tractiuni. Desigur fac si din astea dar mi-am facut un program serios full body greu si fac 5 ori pe saptamana si 4 seturi si e destul de greu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

De ce nu pui si programul? Ca sa vedem exact.

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Acesta este programul http://bodyweighttrainingarena.com/best-calisthenics-workout/ si il fac in fiecare zi cu exceptia weekendului.

| Sectoid a răspuns (pentru NDC12):

Tu nu raspunde ca esti in nori

| Sectoid a răspuns (pentru Cosmin86):

Inteligentule, hannibal face de ani buni asa ceva ca sa stii si tu si tot nu a obtinut masa cum obtii la tras de greutati, are doar mushii un pic mai dezvoltati si foarte definiti, nu inseamna ca e mare in masa, dupa cum spuneam Hannibal FACE DE ANI, ANI BUNI de zile, timp mult, asta nu inseamna ca poate oricine, am mai vazut "inteligenti" de astia pe TPU, te bagi dar habar nu ai ce vorbesti! corpul nu se dezvolta la fel la toti.

| Sectoid a răspuns (pentru Sectoid):

Hai bafta ca am obosit sa ma cert cu tine. cand zstanescu o sa ajunga ca hannibal din exercitii doar cu greutatea corpului sa ma anunti. big grin

| NDC12 a răspuns (pentru Sectoid):

ESTI PRAF! PARALEL CU SPORTUL ASTA! Eu sunt in nori? SI LA SALA CAT TIMP LUCREZI? 2 LUNI SI AI UN CORP FRUMOS, DE INVIDIAT? NORMAL CA REZULTATELE APAR MAI GREU, atat la sala cat si street workout, daca stii cum sa faci exercitiile o sa progresezi. Cel mai " inteligent " de pe TPU esti tu.

| Sectoid a răspuns (pentru NDC12):

Nu compara street workout cu sala OMULE l-ai vazut tu pe roonie coleman sau pe phil heath ca face asa ceva? taci daca habar nu ai ce vorbesti!

| Sectoid a răspuns (pentru NDC12):

Spune-ti parerea si taci din gura ca nu am chef sa ma cert cu noobi ca tine!

| NDC12 a răspuns (pentru Sectoid):

Copilas,nu cred ca ne cunoastem, ne tragem de sireturi? In primul rand esti neinformat, in al doilea rand ca sa dam cartile pe fata, esti prost. AM COMPARAT STREET WORKOUT CU SALA? Am zis ca daca te antrenezi corect apar rezultate la amandoua, ce AM COMPARAT? Tu nu ai altceva mai bun de facut la ora asta? Cum ar fi temele, sau sa dormi? Tu de unde ai aparut ma pe aici, dintr-o data expert in sport? Ca nu te-am mai vazut pe aici. Noobi? Din cate stiu e o expresie folosita la jocuri, se vede ca ai 14 ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sectoid):

E vorba si de alimentatie si steroizi, Hannibal nu se dopeaza in asemenea hal ca Phil Heat ( si nici nu mananca 3-4 kg de carne ca ala in fiecare zi ).

Ia sa te uiti cum arata o masa ( din cele 6-7 zilnice ) a lui Coleman, sa vezi ca are vreo 4-5 farfurii cu varf in fata. Pe langa astea baga suplimente la greu + steroizi la greu. Ia si asta in considerare

P.S. : Phil Heat face o gramada de ex. cu corpul lui, gen flotari la paralele sau tractiuni, ia uita-te mai bine la antrenamentele lui, iti pot da eu video de pe youtube daca vrei happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

Nu e foarte ok sa iei un program copy-paste de pe net, trebuie sa-ti faci propriul program happy

Iar ala e bun de mentinere, nu pui masa-forta cu ala.

Uite programul meu de masa-forta :

ziua 1 : zi de tras ( spate-biceps-antebrat ) :

- muscle-up
- tractiuni intr-o mana ( asistate )
- tractiuni priza larga
- tractiuni fata-spate sau stanga-dreapta ( aici intra umeri ca lumea )
- tractiuni pentru biceps, palmele lipite

Cobori mereu pana ai bratele PERFECT INTINSE si te ridici pana lovesti pieptul cu bara ( chiar daca inseamna sa poti doar 1-2 repetari, nu conteaza ).

Cand poti peste 6-7 repetari, adaugi greutate sau faci exercitiul mai greu.

ziua 2 - zi de impins

- flotari intr-o mana
- flotari la paralele cu greutate aditionala
- flotari diamant cu greutate aditionala
- flotari cu aplecare alternativa sau cu saritura fata-spate ( tot corpul )

de incheiere :
- frog stand
- head stand

ziua 3 : zi de picioare :

- genuflexiuni intr-un picior ( daca nu poti, te tii de ceva cu mana ) sau genuflexiuni cu haltera pe umeri
- fandari cu 2 gantere in maini
- sprinturi
- mersul piticului
- ridicat pe varfuri cu haltera pe umeri pentru gambe

Mereu aceleasi reguli :

- maxim 6-7 repetari ( sa zicem 8 daca vrei ), poti peste, faci ex. mai greu sau adaugi greutate
- cursa cea mai lunga a miscarii ( ceva neglijat de 90 % din oameni, care apoi se vaita ca n-au rezultate )
- 4-5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati

de incheire : cu 2-3 mese pe zi cat mananca un om normal NU PUI MUSCHI, treci la 4-5 mese ( dar MESE CONSISTENTE, nu gustari ) daca vrei muschi si forta

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Da e bun programul da parca 3 zile e cam putin

| Sectoid a răspuns (pentru NDC12):

Asta e expresie de "carnati" tu vezi-ti de treaba, uite ce zice deathy combinatie, bun raspuns! dar nu compara sala cu streetworkout ca tocmai asta ai facut, omu a vrut sa stie daca sa se intoarca de la streetworkout la greutati, eu spun ca da! lasa-ti parerea si pa ca deja ma plictisesti!

| NDC12 a răspuns (pentru Sectoid):

Frustratule,suferi ca nu ai dreptate? Suferi ca ai mai raspuns la intrebari ( tot asa aiurea, disperat dupa funda ) si ca ti-am demonstrat ca nu e asa, si acuma te iei in gura cu mine? COPILE, nu am comparat sala cu street workout, am zis ca la amandoua daca lucrezi corect o sa progresezi, dar tu ai IQ prea mic ca sa ma intelegi, creierul mai mic decat o aluna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

Tie ti se pare ca eu am brate mici cu antrenamentul asta? happy

muschii cresc in zilele de pauza, daca te antrenezi 3 zile din 7 => au la dispozitie 4 zile sa creasca.

daca te antrenezi 5 din 7 => au 2 zile sa creasca => cresc mai lent