| Întrebăripc a întrebat:

Am o problema in privința bicicletei mele, se aude o trosnitura la axul spate, dar ceea ce ma enervează este ca nu face incontinuu, sta o perioada iar face si tot așa. Am schimbat axul spate am mers o perioada cca 170-180km si iar a apărut trosnitul, va rog sa îmi dați câteva idei.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai schimbat axul, dar nu si bilele. Cel mai probabil e o bila, gripata, adica are o mica spartura, care doar cand vei da bilele jos, le vei curata si te vei uita atent la ele o vei descoperi, sau deformata. Poate trosni oricind, sau poti merge zeci de km si sa nu auzi nimic. Trosneste doar cand partea gripata ajunge p partea activa, care e fie in contact cu axul (mai bine zis cu acea piulita de pe ax ce vine in contact cu bilele), fie cu cuveta de pe butuc

Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea trosnituri pot fi si daca lantul nu "calca" bine pe rotile dintate (lantul este alungit sau nu fuge in linie cu roata dintata, schimbatorul de viteza dereglat).

Pune bicicleta peste cap, invarte cu mana pedala si urmareste cum se calca lantul pe rotile dintate, atat la viteza mica, cat si mare.

| Întrebăripc explică (pentru Bula):

Lanțul e foarte bun si nici schimbător este dereglat.

| Bula a răspuns (pentru Întrebăripc):

Du-l la un specialist cunoscator.

| Alfred0703 a răspuns:

Vezi sa nu fie crapat acel capac ce acoper rulmentii.