| costynel2000 a întrebat:

Salut. Am si eu cateva curiozitati si intrebari in legatura cu sala de forta. (PRECIZEZ INCEPATOR O LUNA DE SALA)
1. Voi cum imi recomandati: de exemplu (luni-doar brate, marti-doar piept) sau sa le combin adica ( luni spate + piept). Si daca ar fi mai ok sa le combin care ar fi cea mai buna combinatie?( adica luni sa fac x cu y, marti a cu b, micercui c cu d)
2. Care exercitii lucreaza mai bine muschiul : ganterele sau aparat? ( exemplu e mai bine sa lucrez pieptul cu gantere? sau la aparat? ..am auzit pe cineva ca e mai ok cu gantere decat cu aparat.
3. Cate serii cu cate repetari recomandati. Exemplu: 4 serii cu 12 repetari sau 3 serii cu 15 repetari? sau ar fi mai ok sa urc treptat gen: prima serie cu 10 repetari, a doua serie cu 12, a treia cu 13.

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Fii atent: toate programele functioneaza! Absolut toate! Daca e un om cu muschi pe el care zice ca face lucrurile intr-un anumite fel, inseamna ca functioneaza.

Acum intrebarea e urmatoarea: ce functioneaza cel mai bine PENTRU TINE?

1. Mie imi place simplitatea in toate, asa ca mereu am facut Push-Pull-Legs (o zi in care impingi greutatea, una in care o tragi spre tine, si una pentru picioare). Mi se pare cel mai usor de aplicat dintre toate, si lucreaza tot corpul.

2. Ambele solicita muschii identic. Dar ganterele si halterele te forteaza sa si echilibrezi greutatea, lucru care face exercitiul mai putin solicitant pentru articulatii si mai util pentru viata de zi cu zi. Dar daca tie iti pasa doar de masa musculara, sunt identice.

3. Eu am facut mereu mai putine repetari (intre 5 si 7) pentru ca imi pasa de forta, si pentru ca am fost mereu obsedat de pozitia si miscarea corecta, sa nu ma accidentez. Tu daca spui ca esti la inceput, mai bine fa cat 12-15 repetari cum spuneai, pana inveti miscarea corecta. Daca faci mai multe exercitii pentru aceeasi grupa de muschi, 3 seri sunt suficiente. Daca faci doar cate unul sau doua, poti si 5 seri.

| Garni28 a răspuns:

In timp vei observa care metode ti se potrivesc tie cel mai bine, insa daca mergi la sala zilnic nu vei avea rezultate mai bune decat o persoana care merge de 3 ori pe saptamana. Ai nevoie de zile de odihna si alimentatia este cea mai importanta. Pentru inceput, este in regula sa le iei usor, acum la inceput vei observa progresul, insa ulterior acestea nu va mai fi asa evident. Deci profita acum cat esti incepator. Poti sa combini foarte bine cum ai spus tu, depinde cat timp ai pentru sala, recomandat ar fi in jur de o ora.
Este mult mai usor sa lucrezi la aparat pentru ca totul e deja stabilizat si sansele de accidentare sunt mai mici. Dar daca nu te intereseaza doar body-building si vrei sa fii in general mai puternic, ganterele sunt mai mult decat suficient, poti lucra si acasa cu ele.
Ce functioneaza la cineva nu trebuie neaparat sa se aplice si la tine, experimenteaza cu repetarile. E interesant sa incepi sa le numeri din momentul in care simti ca nu mai poti niciuna. 3-4 seturi de cate 6-12 repetari sunt pentru cresterea in volum.
Descopera incet fiecare detaliu, pentru ca asa te si tii de treaba.