| Gacio a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Daca lucrez piept acasa si ma pun pe jos sa fac impins cu ganterele, lucrez si partea inferioara a pieptului?

7 răspunsuri:
| Whitesnake99 a răspuns:

Partea inferioara a pieptului intra cel mai mult la fluturari (miscarea de adductie - apropierea segmentelor de axul median al corpului) - adica ori la liber, pe bancuta usor inclinata, ori la Peck Deck. Mai intra la impins in plan declinat (bancuta - capul in jos, picioarele in sus) si la unele tipuri de prese mecanice. Astea toate fiind in sala. Acum te las pe tine sa judeci ca sa iti stimulezi si mintea, nu doar corpul, pe care din astea emumerate mai sus crezi ca le poti adapta pentru a le face acasa. (Indiciu - elimina-le pe alea la care ai nevoie de aparate fixe)winking spor!

| aXy99 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Cum asa? laughing
Daca faci fluturari din plan inclinat nu lucrezi mai deloc partea inferioara...

| Whitesnake99 a răspuns (pentru aXy99):

Ai dreptate, imi cer scuze. Nu mi-am dat seama ce am scris cand am scris. Da, ele cel mai bine targeteaza inferiorul (si zona de inchidere/de unire dintre cei doi muschi pectorali) din sezut (la Peck Deck) cel putin asa simteam eu. Iar la bancuta am vazut ca sunt mai rar executate la orizontal sau chiar declinat, dar presupun ca sunt o alternativa buna.

| aXy99 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Da, parca la fluturari lucrezi mai bine partea interioara, dar nu inferioara. Partea inferioara lucreaza cel mai bine din declinat, iar cea superioara din inclinat. Personal, nu prea simt nevoia sa imi antrenez pieptul din declinat, intra bine partea inferioara din plan orizontal, dar asta presupun ca depinde de la persoana la persoana.

| Whitesnake99 a răspuns (pentru aXy99):

Recomand si presele mecanice din sezut, daca ai asa ceva in sala. Seamana cu presele pentru umeri, dar miscarea e diferita. Lovesc bine pe interior, ca sa inchizi pectoralii. Si intra si inferiorul, de asemenea, cum am precizat mai sus. Iar pentru mine, inclinat cu bara sau gantere era regele pentru superior, exercitiul meu preferatwinking :p

| aXy99 a răspuns (pentru Whitesnake99):

"Recomand si presele mecanice din sezut"
Plan vertical sau orizontal? Am un aparat pentru vertical, iar din orizontal as putea face la presa smith, dar nu am incercat piept, acolo fac umeri si triceps (si gambe).

| Bcorin a răspuns:

Nu.