| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare, de ce multi spuneau ca fara o alimentatie buna nu poti face progrese? De exemplu acum un an de zile mi-am cumparat o gantera de 25kg, faceam o repetare flexie ciocan cu ea deoarece era grea, acum dupa un an am ajuns sa fac 8 9 repetari cu ea, deci am crescut in forta, dar in masa musculara deloc.Alimentatia mea este urmatoarea: dimineata 4 5 albusuri, 2 felii de paine cu branza si o cana de ceai si seara fulgii de ovaz cu lapte! Deci progrese se pot face si cu o alimentatie slaba, cel putin in forta, progresii destul de lente in masa musculara mai greu!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai progresat la 2 grupe mici (biceps si antebrat) care au nevoie de PUTINE proteice ca sa-si refaca fibrele. Probabil ai fi crescut si mancand mai putin decat acum.

Dar ia sa lucrezi mai multe grupe (picioare, spate, piept, umeri, triceps) sa vezi brusc cum creste nevoie de proteine a organismului si cum NU mai progresezi cu ce mananci acum.

38 răspunsuri:
| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Zicea cred ca slabesc daca sunt in deficit daca iau mai putine calorii decat 2200 necesare cate ard de aia trebuie sa ma ajuti sa calculez. cu alimentatia respectiva tu ce pricepi mai bine. Dar de slabit nu slabesc

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar ca sa slabesti cica trebuie sa arzi 7000 + calorii scrie pe net nu stiu sunt confuz citeste toate intrebarile alea chiar daca sunt multe si raspunde-mi la fiecare detaliu. complet te rog frumos

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand ziceam ca progresez nu stiu daca sunt in deficit sau nu calculeaza-mi tu te rog ma refeream ca in forta! progresez

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vezi ca sunt 2 pagini de intrebari sa te uiti si acl happy te rog

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Zicea cineva ca daca sunt in deficit caloric pierd forta de aia am nevoie sa imi calculezi sau sa aproximezi din alimentatia mea + ca ard 2200 calorii asa zice ca arde unu putin activ dar nu am pierdut forta cu alimentatia asta nu stiu. cum e

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Adauga SALATE, LEGUME, verdeturi de-astea!

| Cosmin86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce treaba au salatele, legumele si verdeturile cu masa musculara? Te ajuta FIX ZERO.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Cred ca intelesesem eu ceva aiurea. Ai dreptate. happy