| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare despre sport!
M-am apucat acum o luna de surplus caloric și exercițiile cu ganterele pentru biceps, triceps, piept, spate, umeri pe care le fac de obicei.
De la 58 de kg am ajuns la 67, întrebarea este…sa intru in deficid caloric? Eu ziceam sa intru prin Septembrie dar sincer nu mai arat bine și nu-mi place, pieptul și brațele încă se cunosc destul de bine, abdomenul a dispărut și am făcut grăsime pe abdomen și solduri destul de multicica, cei care ați făcut bulking ce credeți? Ori am procedat eu prost dar de mâncat sănătos am mâncat și dulciuri cu sucuri, am consumat doar sâmbătă(cheat day) este prima data pentru mine și nu stiu dacă este normal sa arat așa!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia privește poza asta cum arăta ăla din poză la 20 de ani și cum arată la 29 de ani.

Ai grijă cu mâncarea că rapid te îngrași.

https://i.ytimg.com/vi/oWJAqdvOFK0/maxresdefault.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie tot timpul să calculezi caloriile și tot timpul să ai o senzație de foame.

Asta înseamnă că organismul încearcă să consume din grăsimea de pe tine când simți senzația de foame.

Dacă mănânci și ești sătul azi, până mâine organismul a și făcut ceva grăsime.

De aia te-ai îngrășat așa rapid cu 9 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi că te-a învățat foarte prost antrenorul ăsta care ți-a spus să mănânci cu 500 de calorii zilnic mai mult de cât ai nevoie.

S-au transformat în 9 kg de grăsime alea 500 de calorii zilnice în plus.

https://www.tpu.ro/......ri-sa-fac/

| Cosmin38384 a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar editata prietene, are mâna zici că e curbă

| AlbertoMadalin17 explică (pentru Cosmin38384):

Nu i nici un editlaughing

| Cosmin38384 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Nu vezi că se vede cum e curbat? E gras dar nici chiar așa

| AlbertoMadalin17 explică (pentru Cosmin38384):

Te referi la poza mea de profil sau la altceva?

| Cosmin38384 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

La poza pe care a pus-o nenea anonimul32456

| AlbertoMadalin17 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt 9 kg grăsime am pus doar kg grăsime și restul mușchi și nu cred ca ar mai fii antrenor dacă nu ar știi ce face…?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Serios? Uite băiete cum arăt la aproape 50 de ani. Când eram de vârsta ta eram ca ăla din poza de mai sus dar nu gras.

poză ștearsa

Ai mare grijă cu mâncarea că mușchii nu apar din grăsime.

| Cheo0S a răspuns:

Recomandarea mea ar fi sa-ti iei un antrenor, astea sunt niste intrebari prea complexe pentru a fi descrise intr-un singur raspuns.

Pe scurt:
1.NU trebuie sa faci bulking.
2. Nu trebuie sa faci nici cutting.
3. Ce auzi sunt niste mituri.
4. Masa musculara se Pune greu, ce ai pus tu a fost numai grasime.
5. Cateva gantere, nu e de ajuns trebuie sa ajungi sa folosesti haltere si greutati provocatoare pentru a creste.